• Посилання скопійовано

Реалізуємо зерно — що з ПК з ПДВ?

Наше підприємство придбало зерно пшениці у посередника (не виробника с/г продукції). Сплачений вхідний ПДВ ми поставили собі у ПК, бо планували використовувати зерно у виробництві борошна. Але у зв’язку з певними виробничими проблемами через рік вирішили зерно продати. Як у цьому випадку бути з вхідним ПДВ, адже така операція поставки вже звільнена від нарахування ПЗ з ПДВ?

Нагадаємо: пункт 15 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ передбачає, що тимчасово, до 01.01.2014 р., від обкладення ПДВ звільняються операції з постачання на митній території України зернових культур (коди УКТ ЗЕД 1001 — 1008) та технічних культур (коди УКТ ЗЕД 1205 і 1206), крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільгосппідприємствами-виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові і технічні культури у сільгосппідприємств-виробників.

Тож у момент придбання товару ви цілком логічно та законно поставили собі ПК з ПДВ, адже вашим продавцем було підприємство, що безпосередньо придбало таке зерно у сільгосппідприємства-виробника (перше постачання не звільнено від ПДВ).


 Тут варто пригадати, що платники ПДВ зобов’язані нарахувати собі ПЗ з ПДВ за товарами, під час придбання або виготовлення яких суми сплаченого ПДВ були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ПКУ (саме наш випадок) (пп. «б» п. 198.5 ПКУ).

При цьому слід врахувати, що ПЗ з ПДВ у такому разі визначають на дату початку фактичного використання товарів (у нашому випадку реалізації зерна) визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону про бухоблік-1(абз. 3 п. 198.5 ПКУ).

А отже, ПЗ з ПДВ за такою операцією ми нарахуємо у звітному періоді відвантаження товару покупцеві. При цьому базою для нарахування таких ПЗ з ПДВ буде вартість придбання зерна у продавця (п. 189.1 ПКУ).

Тепер ще кілька слів щодо податкової накладної у ситуації постачання зерна, звільненого від ПДВ.

Отже, підприємство зобов’язане скласти дві ПН. Одна видається безпосередньо покупцеві зерна, у ній у розділі III та графі 11 робиться помітка «Без ПДВ» з обов’язковим посиланням на відповідний пункт та підрозділ ПКУ. Друга ПН залишиться у продавця (п. 8 Порядку №13792). У такій ПН у верхній лівій частині ставлять позначку «Х» та зазначають тип причини 09 «Постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість». У рядках «Iндивідуальний податковий номер покупця» та «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)» слід вписати нуль (п. 8.3 Порядку №1379).

1Закон України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

2Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. №1379.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Брюховицький Василь

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514