• Посилання скопійовано

Нюанси оподаткування ПДВ комісійної винагороди

Чи оподатковується ПДВ комісійна винагорода, якщо комісіонер – нерезидент, а комітент – резидент? Чи застосовується пп. «є» п. 186.3 ПКУ?

Для визначення об'єкта оподаткування ПДВ — комісійної винагороди (пп. «б» п. 185.1 ПКУ) слід визначити місце постачання такої послуги. Нормами п. 186.4 ПКУ визначено місцем постачання послуг — місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у п. 186.2 і 186.3 ПКУ. Виходячи з позиції податківців, комісійна винагорода за продаж/купівлю товару за договором комісії підпадає під норми саме п. 186.4 ПКУ, отже, якщо місцем реєстрації постачальника (в цьому випадку — комісіонера) є територія України, то послуги за договором комісії є об'єктом оподаткування ПДВ (пп. «б» п. 185.1 ПКУ). 

Про оподаткування операцій ПДВ за договором комісії, в тому числі і комісійної винагороди, було надано роз'яснення в листі ДФСУ від 04.03.2016 р. №4921/6/99-99-19-02-02-15, а також у "ЗІР", підкатегорія 101.02, запитання: «Який порядок оподаткування ПДВ операції з придбання товарів у нерезидента за межами митної території комісіонером-резидентом без їх фактичного ввезення на митну територію України та постачання іншому нерезиденту без їх фактичного вивезення?».

Проте в "ЗІР", підкатегорія 101.06, запитання: «Як комітентом, який є резидентом, оподатковуються ПДВ операції, що здійснюються згідно з договором комісії, укладеним на продаж товарів, якщо комісіонер та покупець є нерезидентами?», є й інше роз'яснення, в якому податківці розглядають комісійну винагороду як винагороду за посередницькі послуги, зазначені в пп. «є» п. 186.3 ПКУ.

Яка ж відповідь правильна і що говорить пп. «є» п. 186.3 ПКУ? Місцем постачання посередницьких послуг (від імені та за рахунок іншої особи або від своєї особи, але за рахунок інших осіб, якими і є комісійні послуги) буде місце, в якому одержувач послуг зареєстрований суб'єктом господарювання. Проте є умова: такі посередницькі операції повинні забезпечувати надання покупцю послуг, перерахованих у цьому підпункті. Проте, по-перше, в «цьому підпункті» не перераховані взагалі жодні послуги, по-друге, навіть якщо прийняти слово «підпункт» за помилку законодавців, то забезпечення договорами комісії послуг, перерахованих у п. 186.3 ПКУ, застосовується досить рідко. Чого не скажеш про договори комісії з купівлі/продажу товарів. Якщо посередництво пов'язане з послугами, не перерахованими в п. 186.3 ПКУ, то винагорода комісіонера-резидента оподатковуватиметься за всіми правилами (додатково див. лист ДФСУ від 29.06.2016 р. №14198/6/99-99-15-03-02-15).

Тому до договорів комісії з купівлі/продажу товару, — якщо врахувати послуги, перелічені в п. 186.3 ПКУ, — застосувати пп. «є» п. 186.3 ПКУ неможливо.

Водночас податківці роз'яснюють однакові за своєю суттю операції абсолютно по-різному: незалежно від обставин комісійна винагорода за посередницькі послуги розглядається як за послуги, місцем постачання яких є митна територія України. В одному випадку — за місцем реєстрації постачальника (при цьому береться до уваги п. 186.4 ПКУ), а в іншому — вже за місцем реєстрації покупця (при цьому береться до уваги вже пп. «є» п. 186.3 ПКУ). І в тому, і в іншому випадку податківці вимагають оподатковувати комісійні послуги ПДВ.

На нашу думку, у разі надання комісійних послуг із ЗЕД слід враховувати норми п. 186.4 ПКУ та оподатковувати такі операції за місцем реєстрації постачальника послуг – комітента.

Датою виникнення у платника податку ПЗ з ПДВ з постачання послуг нерезиденту, відповідно до п. 187.1 ПКУ, вважається дата, що припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата послуг, що підлягають постачанню;
  • або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Отже, на дату «першої події» у платника ПДВ, що надає послуги нерезиденту за договором комісії, виникають ПЗ з ПДВ. На зазначену дату платник податків повинен нарахувати ПЗ з ПДВ, скласти податкову накладну та зареєструвати в ЄРПН у відповідний термін, встановлений п. 201.10 ПКУ. Завершальна операція з комітентом (отримання комісійної винагороди або, навпаки, складання акта про надані послуги) до податкових наслідків не призводить.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024955
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249255
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435