• Посилання скопійовано

Покупець не бажає реєструвати розрахунок коригування: дії та наслідки у продавця

Постачальник повернув покупцю переплату, яка залишилась після повернення коштів. При поверненні постачальник склав розрахунок коригування до ПН і відправив покупцю. Покупець протягом 15 днів не зареєстрував розрахунок. Який алгоритм дій постачальника?

ЗапитанняПідприємство-постачальник повернуло підприємству-покупцю суму переплати, яка залишилась після повернення коштів. В день повернення постачальник склав розрахунок коригування на суму цих коштів і відправив розрахунок покупцю. Покупець протягом 15 днів не зареєстрував розрахунок, а після 30-денного терміну взагалі відмовився реєструвати, адже термін вже минув. Який алгоритм дій постачальника і покупця?

Відповідь:

Відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Згідно з п. 201.10 ПКУ, у разі порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН. 

Зверніть увагу: до заяви треба додати копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. На нашу думку, в разі відмови покупця зареєструвати розрахунок коригування в зв’язку із поверненням передоплати, продавцю слід додати до заяви (оскільки заява подається в електронному вигляді, то подати в паперовому вигляді в строки подання такої декларації до ДПІ за місцем обліку) копії первинних документів, які підтверджують факт повернення передоплати. Такої ж думки і фахівці ДФС у підкатегорії 101.20 ресурсу «ЗІР».

Тепер щодо самої заяви. Форму податкової декларації з податку на додану вартість та Порядок її заповнення затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 №21 (далі – Порядок №21). Згідно з п. 18 розділу ІІІ Порядку №21 в разі порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця за формою згідно з (Д8) (додаток 8 до податкової декларації з податку на додану вартість (далі – ПДВ)). 

Згідно з абз. 18 п. 201.10 ПКУ протягом 15 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою контролюючий орган зобов’язаний провести документальну позапланову перевірку зазначеного покупця.

Після проведення перевірки податковим органом покупця за заявою зі скаргою у разі реєстрації у ЄРПН раніше не зареєстрованого РК, у продавця буде право зменшити суми ПЗ з ПДВ в межах 365 календарних днів з дати складення РК (щоправда, не раніше, ніж такий РК буде зареєстрована в ЄРПН). 

Але, зверніть увагу: податківці у всіх своїх роз’ясненнях доводять, що зареєструвати раніше складений РК можна тільки протягом 180 к.д. з дня його складання. Тож, із скаргою варто поквапитися, а якщо вона не була подана у складі декларації з ПДВ за період, в якому строк реєстрації був порушений, до такої декларації слід подати відповідний уточнюючий розрахунок і цю помилку виправити. 

Детальніше про це ми писали тут, тут і тут

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024519
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252