• Посилання скопійовано

Виконання робіт на об’єкті будівництва із продажем продукції: що з ПДВ?

Підприємство-підрядник встановлює метолопластикові вікна на об’єкті будівництва, а також надає самі вікна. За договором генпідрядник спочатку оплачує вартість вікон (передоплата), а після здачі робіт із їх встановлення – вартість робіт. Коли у підприємства-підрядника виникає податкове зобов'язання з ПДВ?

Спочатку нагадаємо про наявність обов’язкових примірних форм до застосування у вигляді КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати», при цьому під «витратами» мається на увазі вартість змонтованого устаткування, що придбавається виконавцем робіт. 

Так, відповідно до пп. 6.4.6 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 (далі - Правила) вартість придбаного та змонтованого підрядником устаткування включається до примірної форми КБ-3 з підтвердженням розрахунками обґрунтованих витрат, пов’язаних із придбанням устаткування (відпускна ціна, транспортні та заготівельно-складські витрати).

Наявність саме таких форм на практиці вимагають фахівці ДФС як підтвердження понесених витрат на будівництво, адже згідно із п. 3.18 Правил кошторис, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі (щомісяця, за етап тощо) складається за формами КБ-2в та КБ-3. Але, згідно із роз’ясненнями Мінбудівництва, наведеними у листі від 09.03.2010 р. №12/19-2-9-21-2368, застосування форм КБ-2в та КБ-3 є обов’язковим, якщо джерелом фінансування будівельних робіт є державний бюджет. За об'єктами, будівництво яких здійснюється за рахунок інших джерел фінансування, типові форми застосовуються відповідно до умов договору підряду. 

Отже, якщо договором підряду у випадку, що розглядається, передбачено, що передача виконаних робіт повинна оформлюватися цими типовими формами, то вони обов’язкові для застосування підрядником. В цьому випадку у вартості робіт, зазначених в акті, буде враховано вартість матеріалів, які придбавалися і використовувалися підрядником для їх виконання. Таким чином, оформлення такого акту означатиме одну поставку: і робіт, і матеріальної частини, задіяної при їх виконанні. 

Далі врахуємо, що спеціальна норма п. 187.9 ПКУ щодо дати виникнення ПЗ з ПДВ (тобто датою ПЗ є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами) у цьому разі не діє, адже ця норма вимагає наявність довгострокових договорів, а вони, всвоєю чергою, наявність довготривалого (більше одного року) технологічного циклу виробництва та відсутність поетапного здавання робіт. Ні перша, ні друга умови відповідно до умов питання не виконується.

Тому звернімося до загального правила виникнення ПЗ з ПДВ за п. 187.1 ПКУ.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У звичайній ситуації при продажу товару із виконанням робіт слід ці операції розглядати окремо: постачання товару та постачання послуг. Відповідно за кожною окремою операцію слід визначати дату першої події згідно із п. 187.1 ПКУ. Але, оскільки, як ми зазначали вище, для будівельної галузі виконані роботи та придбане чи самостійно виготовлене та змонтовантоване устаткування є однією операцією – операцією із виконання робіт, що підтверджується такими первинними документом як КБ-2в та КБ-3, жодних окремих поставок з метою нарахування ПЗ з ПДВ не буде. 

Отже, слідкувати підрядник – платник ПДВ має тільки за датою, коли відбувається «перша подія», із зазначених вище. 

Оскільки за матеріальну частину замовник здійснив передоплату, то в частині такої передоплати (пропорційно її частки у загальній вартості робіт) повинні були бути визнані ПЗ з ПДВ і складена податкова накладна

Щодо решта вартості будівельних робіт (в частині безпосередньо виконаних робіт), ПЗ з ПДВ виникатимуть при складанні акту за формою КБ-2в (теж, пропорційно неоплаченій часті таких будівельних робіт). 

При цьому, за датою «другої події» - оформлення акту, який містить у собі вартість оплачених раніше матеріалів (що видно із довідки за формою КБ-3), ПЗ з ПДВ, звісно, не визнаються і податкова накладна на таку вартість ще раз не складається. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20247
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024482
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024248