• Посилання скопійовано

Безоплатний експорт самостійно виготовлених товарів: що з ПДВ?

Підприємство планує експортувати нерезиденту зразки виготовлених товарів. Яким чином нарахувати ПДВ у такому випадку?

Експорт товарів оподатковується ПДВ за нульовою ставкою (пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ). Датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ є дата підтвердження факту вивезення товарів за межі митної території України, коли таке вивезення підтверджене митною декларацією (п. 187.1 ПКУ). Згідно з п. 16 Положення про митні декларації, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2012 р. №450, паперова митна декларація вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах відбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення, та засвідчення такої декларації електронним цифровим підписом цієї ж посадової особи. Отже, датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у разі експорту товарів є дата підтвердження факту вивезення товарів за межі митної території України, тобто дата здійснення відповідного запису на митній декларації. 

Див. також: Експорт товарів: визначаємо дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ

Відповідно до п. 188.1 ПКУ базою оподаткування ПДВ операцій з експорту товарів є договірна вартість товарів (послуг). 

При цьому база оподаткування не може бути нижчою ніж:

• ціна придбання товарів (послуг); 

• звичайна ціна у разі постачання самостійно виготовлених товарів (послуг);

• балансова (залишкова) вартість необоротних активів за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів — на основі звичайної ціни). 

Зазначимо, що базу оподаткування підприємство визначає саме для експортної операції, тобто для операції, яка підлягає оподаткуванню за ставкою 0%.

У пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ не встановлено умови щодо застосування ставки ПДВ у розмірі 20% у разі експорту товарів за ціною нижчою ніж ціна придбання або у разі постачання нижче собівартості самостійно вироблених товарів.

На наш погляд, в разі експорту товарів за ціною нижчою від вартості їх придбання до різниці між ціною продажу та придбання теж слід застосовувати ставку ПДВ 0%. 

Але податківці з цього приводу мають іншу думку.

Отже у листі ДФС від 26.01.2016 р. №1389/6/99-99-19-03-02-15 встановлено, що у разі здійснення операції з експорту товару за ціною нижчою від ціни придбання такого товару різниця між вартістю експортованих товарів та ціною придбання таких товарів не формує вартості експортованого товару, а отже, не є експортною операцією. Ця різниця оподатковується за ставкою 20%, а не 0%. 

На суму різниці між вартістю експортованого товару та вартістю придбання такого товару платник ПДВ зобов’язаний скласти податкову накладну з типом причини «15» та зареєструвати її в ЄРПН. 

Але, навіть якщо діяти за рекомендаціями податківців з цього приводу, то при безоплатному експорті самостійно виготовлених товарів, базою для оподаткування ПДВ буде звичайна ціна таких товарів. А наразі визначення звичайної ціни встановлено пп. 14.1.71 ПКУ.

Згідно з ним звичайна ціна - це ціна товарів, визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ.

Тож оскільки сторони договору щодо безкоштовного експорту товарів (постачальник і одержувач зразків продукції) домовилися, що такі зразки поставляються безкоштовно, то ціна договору в цьому випадку нульова. І саме вона є звичайною ціною для цїєї операції. Тому, на нашу думку, обов’язку з донарахування ПЗ з ПДВ у експортера за цією операцією не виникає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.202514
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202517
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202526
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531