• Посилання скопійовано

Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?

Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?

Право на податковий кредит

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та придбанням необоротних активів. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (див. пп. 198.3 ПКУ).

Тобто комунальне підприємство включає в податковий кредит всю суму ПДВ за зареєстрованою ПН на авто.

При цьому, відповідно до пп. 32-1 підрозділу 2 розд. ХХ ПКУ не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг ЗСУ, в тому числі і в користування (див. ІПК від 31.01.2025 р. №507/ІПК/99-00-21-02-02).

При такій передачі пп. 198.5 ПКУ не застосовується, тобто компенсуюче ПЗ з ПДВ нараховувати не потрібно.

Отже, залучення транспортного засобу в межах військово-транспортного обов'язку не є операцією постачання товарів у розумінні пп. 14.1.191 ПКУ. Підприємство залишається власником автомобіля, передаючи його лише у тимчасове користування. Відповідно, на дату передачі автомобіля податкові зобов'язання з ПДВ у підприємства не виникають.

 

Бюджетне відшкодування

Право на бюджетне відшкодування виникає за дотримання загальних умов, визначених ст. 200 ПКУ. Платник податку, який має від'ємне значення ПДВ, може заявити його до відшкодування за умови, що:

  1. сума ПДВ, що заявляється до відшкодування, є фактично сплаченою постачальнику автомобіля у попередніх або звітному періодах (пп. "б" пп. 200.4 ПКУ);
  2. у комунального підприємства відсутній податковий борг з ПДВ та інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
  3. заявлена сума відшкодування не перевищує суму, обчислену відповідно до пп. 200-1.3 ПКУ (так званий «реєстраційний ліміт»).

Право на бюджетне відшкодування ПДВ, сплаченого при придбанні основних засобів, не залежить від моменту введення таких активів в експлуатацію. Ця позиція підтверджена судовою практикою, зокрема постановою Верховного Суду від 15.10.2019 р. у справі №803/3519/15. Суд дійшов висновку, що платник податку має право на отримання бюджетного відшкодування, якщо витрати на придбання об'єктів необоротних активів відображені на рахунку 15 «Капітальні інвестиції», тобто ще до їх введення в експлуатацію (Коментардо постанови ВС від 15.10.2019 р. у справі №803/3519/15/)

Таким чином, той факт, що на момент передачі ЗСУ автомобіль не був введений в експлуатацію і обліковувався як капітальна інвестиція, сам по собі не позбавляє підприємство права на податковий кредит та, як наслідок, на бюджетне відшкодування.

Однак потрібно врахувати, що відповідно до пп. 69.29 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ суми податку на додану вартість, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення.

Враховуючи зазначене, ПКУ не містить спеціальних норм, які не дозволяють отримати відшкодування за активами, не введеними в експлуатацію та переданими ЗСУ. Проте, вірогідніше всього, на дату перевірки податківці вимагатимуть підтвердження того, що актив не знищено. Адже в цьому випадку, комунальне підприємство не матиме право на відшкодування. 

Також читайте: Передання основних засобів ЗСУ: відображення в обліку

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    Сьогодні 16:0614
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    Сьогодні 14:1417
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    Сьогодні 12:0724
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    Сьогодні 10:0430
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025334