• Посилання скопійовано

Дата виникнення податкового зобов'язання з ПДВ при продажу майнових прав на майно, що будується

Юрособа (платник податку на прибуток та ПДВ) будує об'єкт транспортної інфраструктури підрядним способом, заключає договір про продаж майнових прав на цей об'єкт та підписує акт прийому-передачі майнових прав іншій юрособі. Оплата за майнові права надійде через кілька місяців. Що з ПДВ?

ЗапитанняЮрособа (платник податку на прибуток та ПДВ) будує об'єкт транспортної інфраструктури підрядним способом, заключає договір про продаж майнових прав на цей об'єкт та підписує акт прийому-передачі майнових прав іншій юрособі. Оплата за майнові права надійде через кілька місяців. Чи виникає в момент підписання акту прийому-передачі майнових прав податкове зобов’язання з ПДВ у забудовника (та податковий кредит у покупця)?

Відповідь:

Відповідно до п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.

При цьому, товари – це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (пп. 14.1.244 ПКУ).

А постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Відповідно до п. 187.1 ПКУ податкові зобов’язання з ПДВ виникають за першою подією: або отримання оплати, або ж відвантаження товарів.

Оскільки відповідно до умов питання спочатку оформлюється акт приймання-передачі майнових прав, то виникає питання, чи є майнові права товаром для цілей ПДВ?

Майнові права можна вважати специфічним товаром, однак по суті майнові права на нерухомість/об’єкт транспортної інфраструктури, реалізуються шляхом передачі права власності на таку нерухомість/об’єкт транспортної інфраструктури. При самій передачі майнових прав перехід права власності на кінцевий товар  -  нерухомість/транспортну інфраструктуру не відбувається. А тому, вважаємо, що на дату підписання акта приймання-передачі майнових прав не виникає першої події згідно з п. 187.1 ПКУ, адже немає поставки товару. 

Однак, у податківців інша точка зору. Нещодавно податківці надали свіжі роз'яснення щодо ПДВ при реалізації майнових прав на житлову нерухомість – листи ДФС від 19.07.2016 р. №15532/6/99-99-15-03-02-15, від 21.03.2016 р. №6091/6/99-99-19-03-02-15. Вважаємо, що такі роз’яснення можуть бути застосовані й до вказаної ситуації, адже опосередковано підтверджують вищезазначену думку.

Податківці у вищевказаних листах відмітили, що майнові права на об'єкт інвестування наділяють покупця правом на одержання у власність об'єкта інвестування в майбутньому (після прийняття об'єкта інвестування в експлуатацію). Тому операція з реалізації майнових прав на нерухоме майно (квартири) для продавця (забудовника об'єкта житлового фонду) для цілей оподаткування ПДВ є операцією з першого постачання житла (об'єкта житлового фонду), яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%.

Єдине, чого податківці не пояснюють в цих листах, це коли виникає ПЗ з ПДВ в такій ситуації.

На нашу думку, оскільки майнові права платника-покупця після прийняття нерухомості в експлуатацію реалізуються шляхом набуття права власності на таку нерухомість, то із листів випливає, що датою виникнення ПЗ з ПДВ може бути, або дата введення в експлуатацію новозбудованого житла (у нашому випадку – дата введення в експлуатацію нерухомості/ об'єкта транспортної інфраструктури), або ж дата отримання оплати за такі майнові права.

Втім, оскільки зазначене питання достатньо не врегульоване на нормативному рівні, для уникнення непорозумінь із контролюючими органами радимо звернутися до ДФС за індивідуальною податковою консультацією.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20242
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024468
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245