• Посилання скопійовано

Списання дебіторської заборгованості: що з ПДВ при касовому методі?

При списанні безнадійної дебіторської заборгованості в обліку підприємства залишається кредитове сальдо за субрахунком 643 (касовий метод обліку наданих послуг). Як в бухобліку відобразити закриття цього рахунку після списання заборгованості?

Відповідно до Інструкції №291:

 - на субрахунку 641 «Розрахунки за податками» ведеться облік податків, які нараховуються та сплачуються відповідно до чинного законодавства (податок на прибуток, ПДВ, інші податки);

 - на субрахунку 643 «Податкові зобов'язання» ведеться облік суми ПДВ, визначеної, виходячи зі суми одержаних авансів (попередньої оплати) за готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, роботи, послуги, що підлягають відвантаженню (виконанню).

Відповідно до п.5.1 Інструкції з бухобліку ПДВ (далі – Інструкція №141) у разі застосування підприємством - платником податку касового методу для цілей оподаткування суми податкових зобов'язань з ПДВ на дату одержання від покупців коштів або на дату отримання інших видів компенсацій вартості готової продукції (товарів, інших матеріальних і нематеріальних активів, робіт і послуг) відображаються за Кт 641/ПДВ з Дт 643. Сума ПДВ з вартості відвантаженої готової продукції (товарів, інших матеріальних і нематеріальних активів, виконаних робіт і послуг) відображається за Кт 643 "Податкові зобов'язання" у кореспонденції з Дт рахунків обліку доходів. 

Оскільки підприємство поставило товару на суму більшу, ніж отримало оплату, то відповідно в обліку виникло кредитове сальдо по 643 субрахунку й дебіторська заборгованість.

У такому випадку в п. 5.2 Інструкції №141 прописано: якщо готова продукція, товари, інші матеріальні і нематеріальні активи, роботи і послуги залишаються неоплаченими у повній сумі (з урахуванням цього податку) протягом трьох податкових місяців, наступних за місяцем, у якому відбулася їх поставка платником податку (протягом кварталу, наступного за кварталом їх надання, для платників податку, що вибрали квартальний податковий період), та такий платник не розпочав процедуру врегулювання сумнівної, безнадійної заборгованості відповідно до податкового законодавства, то сума ПДВ за наслідками наступного податкового періоду відображається за Кт 641/ПДВ у кореспонденції з Дт 643.

Зауважимо, що, на нашу думку, Інструкція №141, яка регулює порядок відображення в обліку сум ПДВ, в цьому випадку повторює норми пп.7.3.9 вже не чинного Закону про ПДВ щодо донарахування ПДВ.

У чинних на сьогоднішніх нормах ПКУ, який встановлює порядок сплати податків, немає норми щодо донарахування ПДВ у разі списання безнадійної дебіторської заборгованості у разі застосування касового методу платником ПДВ.

Однак сама ситуація, коли товар відвантажений (є поставка), але не оплачений, є неоднозначною. І це призводить до того, що у консультаціях на аналогічну тему* податківці, хоча і застосовують досить сумнівні, на нашу думку, аргументи, вимагають ПЗ з ПДВ за такими поставками нарахувати. І в цьому є своя логіка: адже касовий метод, по суті, стосується дати виникнення ПЗ, а не регулює об’єкт оподаткування ПДВ. Цей об’єкт, як для касового методу, так і до методу «першої події» є однаковим і регулюється ст. 185 ПКУ. Поставка товарів, як не крути, є об’єктом оподаткування ПДВ. Хоча, справді, прямої норми щодо такого нарахування ПДВ в разі списання дебіторської заборгованості за відвантажені, але не оплачені товари, в ПКУ немає. 

Отже, у постачальника – платника ПДВ є два варіанти: 

- нарахувати ПЗ з ПДВ відповідно до норм п. 5.2 Інструкції № 141 і зробити проведення Дт 643 Кт 641/ПДВ

- не нараховувати ПЗ з ПДВ, оскільки немає прямої норми в ПКУ це робити. В такому випадку можна зробити проведення Дт 643 Кт 719, тобто списати суму податкового зобов’язання на інші доходи.  Таке проведення, на нашу думку, обумовлено тим, що при відвантаженні товарів, наданні послуг на суму податкового зобов’язання було зменшено суму доходу від реалізації (Дт 70 Кт 643), тому тепер, при списанні такого податкового зобов’язання суму доходу потрібно збільшити. Звісно, можна б було це проведення просто сторнувати, але йдеться про реалізацію товарів, послуг у минулих звітних періодах, дохід від якого, навіть за умов списання дебіторської заборгованості за такі товари, послуги, не коригується (сума дебіторської заборгованості списується до інших витрат).  Отже, логічно і суму податкового зобов’язання з ПДВ відкоригувати віднесенням до інших доходів у періоді його списання.   

* «ЗІР», категорія 101.01.02. Питання «Чи нараховуються платником ПДВ податкові зобов’язання на дебіторську заборгованість за поставленими та не оплаченими товарами, необоротними активами при анулюванні реєстрації платника ПДВ у разі визначення податкових зобов’язань за касовим методом?»

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024955
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249275
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435