• Посилання скопійовано

Податок на додану вартість: дата виникнення податкових зобов'язань

Підприємство-замовник будує будинок підрядним способом. Платником ПДВ воно зареєструвалося лише з II кварталу. Чи обкладатимуться ПДВ послуги з будівництва за I квартал? Як відображатимуться суми ПДВ в обліку замовника?

За загальним правилом п. 198.2 ПКУ датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; 
  • дата отримання платником податку товарів/послуг.

Відповідно до п. 198.3 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається, виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

  • придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; 
  • придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті. 

Нарахування ПК здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Але право визнати податковий кредит - це право виключно платника ПДВ. До тих пір, поки покупець послуг не зареєструється платником ПДВ, податкова накладна на оподатковувані послуги складається як на неплатника ПДВ, але покупцю не видається. В такому разі, суми ПДВ, які сплачуються замовником у складі запасів і на які постачальником покупцю не видається податкова накладна, мають бути віднесені до складу собівартості запасів як податки, що не компенсуються підприємству (п.9 П(С)БО 9).

Постачання житла є звільненою від оподаткування ПДВ операцією, крім першого постачання (п. 197.1.14 ПКУ). Перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає, зокрема, першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) зі спорудження такого житла за рахунок замовника. Усі наступні постачання вважаються неоподаткованими.  

Оскільки у запитанні йдеться про оподатковувані операції, то для замовника стає актуальним питання включення суми ПДВ до складу податкового кредиту з 01.04.2015 р. 

Підрядник, який збудував для підприємства-замовника житло, після отримання замовником статусу платника ПДВ, складав на такого замовника податкові накладні уже як на платника ПДВ.

Оскільки йдеться про отримання статусу платника ПДВ з 01.04.2015 р., слід враховувати і порядок користування ПК з ПДВ згідно тієї редакції ст. 198 ПКУ, яка діяла до 01.07.2015 р., і того, якою вона стала після 01.07.2015 р. 

До 01.07.2015 р. платник податку для отримання права на ПК з ПДВ мав довести, що придбаний товар/послуги передбачали використовуватися у оподаткованих операціях в межах господарської діяльності. Якщо ж платник податку скористався правом на ПК з ПДВ, але використав товари/послуги в неоподаткованих операціях, він мав визнати ПЗ з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ, з бази, визначеної за п. 189.1 ПКУ (у випадку, який розглядається в запитання – виходячи з ціни придбання). 

Після 01.07.2015 р. платник податку має відносити до ПК з ПДВ усі суми «вхідного» ПДВ, не звертаючи увагу на напрямок використання придбаних товарів/послуг. Але якщо платник податку використав товари/послуги в неоподаткованих операціях, він має визнати ПЗ з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ, з бази, визначеної за п. 189.1 ПКУ (у випадку, якщо йдеться про товари/послуги, придбані до 01.07.2015 р. – ПЗ визнається тільки якщо платник податку скористався правом на ПК з ПДВ).  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20247
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024482
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024248