Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Штрафні донарахування з ПДВ та податку на прибуток: як відобразити в бухобліку?

За результатами перевірки ДПІ склала акт і виписала податкове повідомлення-рішення з донарахуванням з ПДВ і податку на прибуток за основним платежем і штрафними санкціями. Судовим рішенням підтверджено правомірність донарахувань ДПІ. Як це відобразити в бухобліку?

Запитання: У 2013 р., за результатами перевірки ДПІ, складено акт і виписано податкове повідомлення-рішення з донарахуванням з ПДВ і податку на прибуток за основним платежем і штрафними санкціями. У 2015 р. відбулося узгодження податкових зобов`язань (судовим рішенням підтверджено правомірність донарахувань ДПІ). Як в бухобліку відобразити ці донарахування?

Відповідь: При відображенні результатів перевірки в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності слід керуватися П(С)БО 16 «Витрати». Штрафи та пені є іншими операційними витратами та відносяться до того періоду, в якому вони були визнані (узгоджені) (п. 20 і п. 7 П(С)БО )16).

Суми донарахувань самих податків і зборів, які є адмінвитрати, повинні відноситися до витрат того періоду, в якому був отриманий дохід, заради якого вони й були понесені (п. 18 і п. 7 П(С)БО 16).

Відповідно до Інструкції про про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. № 291 на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» ведеться облік визнаних економічних санкцій за невиконання підприємством законодавства та умов договорів.

Оскільки, донарахування стосуються 2013 року, то слід зробити проведення Д-т 44 К-т 641, як за донарахуваннями з ПДВ, так і за податком на прибуток.

Тож в бухгалтерському обліку донарахування податкових зобов’язань з ПДВ та податку на прибуток за судовим рішенням буде проводитися за бухгалтерським проведенням,  якщо це стосується донарахувань поточного року: Д-т 92 К-т 6411 (ПДВ); Д-т 92 К-т 6412 (податок на прибуток). А от визнані суми штрафу та пені у розрізі ПДВ та податку на прибуток в бухгалтерському обліку слід відобразити за проведенням:  Д-т 948 К-т 6411 (ПДВ); Д-т 948 К-т 6412 (податок на прибуток). Сплата узгоджених донарахованих сум ПДВ та податку на прибуток та відповідних штрафних санкцій та пені потрібно буде провести у бухобліку: Д-т 6411 (ПДВ), 6412 (податок на прибуток) К-т 311.

Автор:
Русанова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Відповідальність , ПДВ , Перевірки , Податок на прибуток , Штрафи , Облік

Коментарі: 3

Новини по темі

Консультації по темі