• Посилання скопійовано

Штрафні донарахування з ПДВ та податку на прибуток: як відобразити в бухобліку?

За результатами перевірки ДПІ склала акт і виписала податкове повідомлення-рішення з донарахуванням з ПДВ і податку на прибуток за основним платежем і штрафними санкціями. Судовим рішенням підтверджено правомірність донарахувань ДПІ. Як це відобразити в бухобліку?

Запитання: У 2013 р., за результатами перевірки ДПІ, складено акт і виписано податкове повідомлення-рішення з донарахуванням з ПДВ і податку на прибуток за основним платежем і штрафними санкціями. У 2015 р. відбулося узгодження податкових зобов`язань (судовим рішенням підтверджено правомірність донарахувань ДПІ). Як в бухобліку відобразити ці донарахування?

Відповідь: При відображенні результатів перевірки в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності слід керуватися П(С)БО 16 «Витрати». Штрафи та пені є іншими операційними витратами та відносяться до того періоду, в якому вони були визнані (узгоджені) (п. 20 і п. 7 П(С)БО )16).

Суми донарахувань самих податків і зборів, які є адмінвитрати, повинні відноситися до витрат того періоду, в якому був отриманий дохід, заради якого вони й були понесені (п. 18 і п. 7 П(С)БО 16).

Відповідно до Інструкції про про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. №291 на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» ведеться облік визнаних економічних санкцій за невиконання підприємством законодавства та умов договорів.

Оскільки, донарахування стосуються 2013 року, то слід зробити проведення Д-т 44 К-т 641, як за донарахуваннями з ПДВ, так і за податком на прибуток.

Тож в бухгалтерському обліку донарахування податкових зобов’язань з ПДВ та податку на прибуток за судовим рішенням буде проводитися за бухгалтерським проведенням,  якщо це стосується донарахувань поточного року: Д-т 92 К-т 6411 (ПДВ); Д-т 92 К-т 6412 (податок на прибуток). А от визнані суми штрафу та пені у розрізі ПДВ та податку на прибуток в бухгалтерському обліку слід відобразити за проведенням:  Д-т 948 К-т 6411 (ПДВ); Д-т 948 К-т 6412 (податок на прибуток). Сплата узгоджених донарахованих сум ПДВ та податку на прибуток та відповідних штрафних санкцій та пені потрібно буде провести у бухобліку: Д-т 6411 (ПДВ), 6412 (податок на прибуток) К-т 311.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20242
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245