• Посилання скопійовано

Дотація з бюджету підприємству - надавачу послуг теплопостачання: бухгалтерський та податковий облік

Підприємство надає послуги теплопостачання у селищі військової частини. За листопад 2014-березень 2015 р. виникла заборгованість за теплопостачання – 560 тис. грн. З бюджету виділено дотацію. Що з ПДВ? Чи треба списати борги населенню, чи провести в бухобліку як дотацію на стабілізацію підприємства, а кошти направити на погашення боргу з зарплати?

Запитання: Підприємство надає послуги теплопостачання у селищі військової частини, в якому багато квартир пустують, і оплата за послуги надходить не у повному обсязі, але квартири до опалення підключені. За сезон листопад 2014-березень 2015 р. виникла заборгованість за теплопостачання – 560 тис. грн. Підприємство звернулося до органів обласного управління ЖКГ, облради, райради, згідно з рішенями яких з обласного бюджету райраді в грудні виділено дотацію. В рішенні сесії райради зазначено: "Стабілізаційна дотація з обласного бюджету на погашення заборгованості за послуги теплопостачання, надані населенню селища … в сумі 560 тис. грн". 

1) Чи оподатковується ця сума ПДВ?

2) Чи треба списати борги населенню селища, а чи провести в бухобліку як дотацію на стабілізацію підприємства, а кошти, направити на погашення боргу з зарплати та виплати поточної зарплати, погашення податків та оплату за електропостачання (енергоносії)?

3) Чи підлягає ця сума пропорціональному перерозподілу податкового кредиту згідно зі ст. 199 НКУ?

Відповідь:

1. Щодо оподаткування ПДВ. Діючим законодавством встановлено окремі джерела оплати вартості комунальних послуг:

- регульований тариф на оплату таких послуг, який сплачується населенням, і який є меншим за їх собівартість. При цьому оплата вартості житлово-комунальних послуг, наданих населенню, може здійснюватися в межах тарифу як безпосередньо населенням, так і за рахунок бюджетних субсидій, наданих пільговим категоріям громадян;

- виробнича дотація з бюджету, яка є компенсацією на покриття різниці, яка склалася між фактичними витратами на виготовлення (придбання) житлово-комунальних послуг (собівартістю) і регульованими тарифами на їх продаж населенню (різниця між собівартістю і тарифом).

Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Таким чином, база оподаткування житлово-комунальних послуг визначається виходячи з їх вартості за винятком суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету.

При цьому, згідно з пп. 197.1.28 ПКУ операції з постачання товарів/послуг у частині суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Отже, при наданні житлово-комунальних послуг вартість таких послуг, яка була оплачена населенням чи бюджетами відповідного рівня (в зв’язку з наданням населенню пільг та субсидій) в межах встановленого регульованого тарифу, підлягає оподаткуванню ПДВ за основною ставкою. Різниця між фактичними витратами на виготовлення (придбання) житлово-комунальних послуг (собівартістю) і регульованими тарифами на їх продаж населенню (різниця між собівартістю і тарифом) звільняється від оподаткування ПДВ.

Ситуація, коли місцевий бюджет виділяє дотацію не в зв’язку із наданням населенню пільг, а для погашення заборгованості населення у зв’язку із несплатою за комунальні послуги, в ПКУ, як бачимо, не прописана. Отже, стосовно оподаткування ПДВ такої дотації варто звернутися до органу ДФС за індивідуальною податковою консультацією (відповідно до ст. 52 ПКУ). 

З нашої точки зору, оскільки в ПКУ не встановлено пільг для оподаткування ПДВ суми комунальних послуг, оплачених за рахунок саме такої дотації, то вони оподатковуватимуться ПДВ на загальних підставах, так само, як оподатковуються послуги, оплачені населенням. 

Єдине, що слід при цьому узгодити, це дату виникнення податкового зобов’язання з ПДВ. Зокрема, якщо комунальне підприємство застосовує касовий метод, то податкове зобов’язання, відповідно до пункту 187.10 ПКУ, виникають за основною ставкою на дату отримання коштів від населення та на дату отримання субвенції з бюджету (що перераховані платнику в зв’язку з наданням населенню пільг та субсидій при оплаті вартості комунальних послуг). За цією ж датою, на нашу думку, у разі застосування касового методу, виникнуть податкові зобов’язання і при одержанні зазначеної у запитанні дотації з місцевого бюджету. 

2. Щодо списання боргів і відображення в бухобліку одержаної дотації. Відображення в обліку як дотації, так і боргів, на погашення яких вона виділена місцевим бюджетом, напряму залежить від документів, якими ця дотація оформлена. Але судячи із зазначеного у запитанні, комунальному підприємству було надане цільове фінансування – дотація, яка має чіткий напрямок використання, погашення боргів населення. 

Тому, одержання такої дотації слід відображати через дебет відповідного рахунку цільового використання при її отриманні, а за кредитом такого рахунку – відобразити її безпосереднє використання у кореспонденції із рахунком дебіторської заборгованості населення за надані комунальні послуги. Доходи і витрати в такому випадку не виникнуть.

Інша справа,  що сума боргів населення може перевищувати суму одержаної дотації на дату її отримання. Тому варто, щоб документи, якими така дотація оформлювалася, містили у собі порядок її використання, черговість списання боргів і критерії, яким такі борги мають відповідати для того, щоб списання їх за рахунок дотації вважалося цільовим використанням коштів. Адже встановити ці вимоги має той орган, який надає цільове фінансування (дотацію). 

3. Щодо питання, чи підлягає ця сума до пропорціонального перерозподілу податкового кредиту згідно зі ст. 199 НКУ, то незрозуміло, чому виникло таке запитання, або ж воно невірно сформульоване. 

Сума дотації у рахунок оплати за поставлені підприємством послуги, є їх оплатою, і спричиняє виникнення податкового зобов’язання з ПДВ, а не податкового кредиту. 

Що ж стосується сум ПДВ, сплачених підприємством у зв’язку із наданням реалізованих комунальних послуг, то розподіл за ст. 119 ПКУ треба робити тільки у тому випадку, якщо підприємство здійснює як оподатковану, так і неоподатковану ПДВ діяльність і не може прямо віднести суми такого «вхідного» ПДВ до тієї чи іншої діяльності. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514