Підприємство правильно включило до податкового кредиту за серпень ПДВ за тимчасовою митною декларацією (далі - МД). У разі здійснення операцій із ввезення на митну територію України товарів до податкового кредиту відносяться суми з ПДВ на підставі МД, оформленої відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку (п. 201.12 ПКУ). Не має виключень і щодо тимчасових МД – вони також дають право на включення ПДВ до податкового кредиту. Згідно з п. 1 ст. 248 МКУ (Митний кодекс України від 13.03.2012 р. №4495-VI) митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою МД або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Якщо декларант або уповноважена ним особа не володіє точними відомостями про характеристики товарів, необхідні для заповнення МД у звичайному порядку, вона може подати органу доходів і зборів тимчасову МД на такі товари за умови, що вона містить дані, достатні для поміщення їх у заявлений митний режим, та під зобов’язання про подання додаткової декларації у строк не більше 45 днів з дати оформлення тимчасової МД (п. 1 ст. 260 МКУ).
Зазначимо, щодо питання права на податковий кредит за тимчасовими МД податківці лише останнім часом змінили свою думку та погодились з вищезазначеними твердженнями. Підтвердженням цього є роз’яснення фіскальних консультантів в ЗІР (підкатегорія 101.16) (Відповідь на запитання: «Чи відносить платник ПДВ до податкового кредиту суми ПДВ на підставі тимчасових митних декларацій?»).
В періоді, в якому відбулось оформлення МД у звичайному режимі може відбутися зміна митної вартості імпортних товарів – що й бачимо в умові запитання. Зміна митної вартості імпортних товарів та внесення цих змін до МД відповідно до п. 37 Положення №450 (Положення про митні декларації, затверджене Постановою КМУ від 21.05.2012 р. №450) вноситися, зокрема, шляхом заповнення та оформлення контролюючим органом аркуша коригування. Такий аркуш коригування заповнюється на підставі норми п. 3 Порядку №1145 (Порядок оформлення аркуша коригування, затвердженого наказом МФУ від 06.11.2012 р. №1145). Оформлений контролюючим органом аркуш коригування є невід'ємною частиною відповідної МД.
Яким чином підприємство має відкоригувати задекларований податковий кредит у разі, якщо відбулася така зміна митної вартості? Податківці пропонують наступний алгоритм дій: « …у підприємства є можливість подати уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ того періоду, в якому включено до податкового кредиту суму ПДВ по митній декларації. В даному уточнюючому розрахунку слід відкоригувати обсяг придбання та податок на додану вартість, сплачений митним органам (рядок 12.1 декларації).» (див. лист ГУ ДФС у Харківській області від 25.09.2015 №3147/10/20-40-15-01-15).
Дійсно, чинною формою податкової декларації з ПДВ (форма та порядок заповнення затверджені наказом МФУ від 23.09.2014 №966) не передбачено окремого рядка для відображення коригування податкового кредиту для операцій із ввезення товарів на митну територію України (р. 12.1 податкової декларації з ПДВ). Зазначимо, що помилки при складанні декларації з ПДВ за серпень платником не було допущено, а тому поради фіскальної служби в даному випадку не дуже доречні. В той же час, на жаль, іншого способу виправлення показників декларації з ПДВ наразі не має.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити