• Посилання скопійовано

Природні втрати: особливості оподаткування

Фірма здійснювала експорт зерна на умовах СРТ. В порт було поставлено 997.600 т зерна. На судно навантажено та оформлено ВМД на об'єм 995.600 т. 2 т списано на природні втрати. Податкову накладну виписувати лише на об'єм, що зазначений у ВМД? Як бути з вказаними двома тоннами природних втрат?

Згідно з п. 201.7 ПКУ,  податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до п. 187.1 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства.

Отже, на дату оформлення МД, яка засвідчує факт перетинання кордону України на фактичний об'єм постачання зерна ( 995, 600 т) слід скласти податкову накладну (тип причини 07 – Експортні постачання) та зареєструвати її в ЄРПН.

Що стосується природнього убутку 2 т зерна. Якщо щодо товару є затверджені норми природного убутку, то суми втрат як в межах таких норм, так і понад затверджені норми можна списати з відображенням в бухгалтерському обліку на витрати звітного періоду (п. 27 П(С)БО 9 «Запаси»). 

Зазначимо, що розділ ІІІ ПКУ наразі не передбачає коригування фінансового результату у випадку убутку запасів, як в межах норм природного убутку, так і понаднормового. А отже, те як ви спишете такі втрати в бухгалтерському обліку, напряму вплине на розмір об’єкту оподаткування податком на прибуток – фінансовий результат до оподаткування.   

Щодо  ПДВ. Незалежно від того, що було першою подією — аванс чи поставка, нестачі товару в межах норми природного убутку жодним чином не змінять суму ПК (якщо звісно він був сформований) покупця (з 01.07.2015 р. право на ПК стало обов'язком платника ПДВ у зв'язку зі змінами в ст. 198 ПКУ). 

При списанні в межах норм природного убутку товарів, при придбанні яких був сформований податковий кредит, податкові зобов’язання платником ПДВ не нараховуються та податковий кредит не коригується (за умови, що вартість таких товарів включається до вартості товарів, яка підлягає оподаткуванню. В інших випадках – ПДВ нараховується за основною ставкою 20%).

Якщо такі товари списуються понад норми їх природного убутку, в зв'язку з чим вони не можуть бути використані в межах господарської діяльності платника ПДВ, то не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбувається їх списання, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1  ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну. 

Додатково див. роз'яснення в ЗІР 101.02 на запитання: «Як в податковому обліку з податку на додану вартість відображається операція зі списання товарів в межах норм та/або понад норми природного убутку, які втратили товарний вигляд?» (а також тут>>>).

Див. також: Природний убуток: тонкощі обліку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    Сьогодні 14:2315
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    Сьогодні 09:1219
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    Сьогодні 07:0439
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514
  • Штраф за нереєстрацію в ЄРПН ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено через нестачу підтверджувальних документів
    Якщо реєстрація ПН/РК в ЄРПН була зупинена, платником не вживалися заходи по її розблокуванню або оскарженню, та за результатами перевірки виявлені факти здійснення операції без реєстрації ПН/РК в ЄРПН, то до такого платника податків застосовується штраф
    02.04.202552