Відповідно до підпункту 98.1.1. пункту 98.1. статті 98. Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі – Кодекс): під реорганізацією платника податків у цій статті розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає будь-яку з таких дій або їх поєднання: для господарських товариств - зміна організаційно-правового статусу товариства, що тягне за собою зміну коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;
Підпунктом 98.2.1 пункту 98.2 статті 98 Кодексу визначено: у разі якщо власник платника податків або уповноважений ним орган приймає рішення про реорганізацію такого платника податків або цілісний майновий комплекс державного чи комунального підприємства передається в оренду чи концесію, грошові зобов'язання чи податковий борг підлягає врегулюванню в такому порядку: якщо реорганізація здійснюється шляхом зміни найменування, організаційно-правового статусу або місця реєстрації платника податків, після реорганізації він набуває усіх прав і обов'язків щодо погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу, які виникли до його реорганізації.
В статті 108 Цивільного кодексу зазначено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Згідно статті 33 Закону України від 15 травня 2003 року «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»: юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
У разі реорганізації, платникам ПДВ необхідно враховувати вимоги наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» (далі – Положення).
Відповідно до пункту 3.15 розділу III. Реєстрація платників податку на додану вартість Положення: особа, утворена у результаті реорганізації платника ПДВ (крім особи, утвореної шляхом перетворення), реєструється платником ПДВ як інша новоутворена особа в порядку, визначеному Кодексом та цим Положенням, у тому числі у разі, коли до такої особи перейшли обов'язки зі сплати податку у зв'язку з розподілом податкових зобов'язань чи податкового боргу.
Особа, утворена шляхом перетворення платника ПДВ, реєструється платником ПДВ з урахуванням таких особливостей:
1) якщо датою державної реєстрації юридичної особи, утвореної в результаті перетворення, є дата державної реєстрації платника ПДВ - юридичної особи, припиненої в результаті перетворення, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи, то реєстрація платником ПДВ новоутвореної юридичної особи проводиться за процедурами перереєстрації, визначеними цим Положенням;
2) якщо датою державної реєстрації юридичної особи, утвореної в результаті перетворення, є дата завершення перетворення та така юридична особа протягом 10 робочих днів, що настають за датою завершення перетворення, одночасно подає контролюючому органу заяви про реєстрацію її платником ПДВ та про анулювання такої реєстрації особи, припиненої шляхом перетворення, то у цьому випадку датами реєстрації платником ПДВ новоутвореної юридичної особи та анулювання такої реєстрації припиненої юридичної особи є дата внесення до Реєстру відповідних записів.
До дати реєстрації юридична особа, утворена у результаті перетворення, використовує дані реєстрації припиненої юридичної особи.
Враховуючи вищевикладене, якщо реєстрація платником ПДВ новоутвореної юридичної особи, утвореної шляхом перетворення, проводиться за процедурою перереєстрації, то така новоутворена юридична особа при заповненні декларації з ПДВ за звітний (податковий) період переносить значення рядка 24 декларації попереднього (податкового) періоду.
Якщо при реорганізації платника податку відбувається анулювання реєстрації такого платника ПДВ та здійснюється реєстрація платником ПДВ іншої новоутвореної особи, то у цьому випадку юридична особа, якій анульовано реєстрацію платника ПДВ, відповідно до вимог пункту 184.7 статті 184 Кодексу, в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку, зобов'язана визначити податкові зобов'язання по товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни, суми ПДВ по яких були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.
При цьому, новоутворена особа не має права на залишки від’ємного значення, що сформовані підприємством – попередником.