• Посилання скопійовано

Передача побудованої нерухомості пайовикам: чи нараховувати кооперативом ПДВ?

Сформовано кооператив, будівництво комерційної нерухомості для пайовиків. Кооператив передає пайовикам частки будівлі відповідно до пайових внесків. При цьому виникає компенсуюче ПДВ зобов'язання чи потрібно зареєструвати ПДВ на пайовика?

З точки зору оподаткування ПДВ така господарська операція передачі нерухомості пайовикам є операцією постачання, яка оподатковується ПДВ. Аналогічно зазначає ДПС у своїх численних консультаціях, наприклад, в ІПК ДПСУ від 21.03.2025 р. №1577/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК.

Тому при передачі пайовикам частки будівлі потрібно нараховувати ПДВ в загальному порядку.  Але щоб нараховувати ПДВ, кооператив має бути платником ПДВ. Якщо на момент передачі будівлі кооператив не є платником ПДВ, то він не нараховує ПДВ на вартість переданої будівлі. 

Але тут варто врахувати правило обов’язкової реєстрації платником ПДВ, наведене в пп. 181.1 ПКУ: якщо протягом 12 календарних місяців сукупно обсяг операцій з постачання товарів, послуг перевищує 1 млн грн, особа має зареєструватися платником ПДВ. Порядок реєстрації наведено в ст. 183 ПКУ.

Тобто, наприклад, якщо кооператив не є платником ПДВ і в поточному місяці передав пайовикам будівлі на суму, яка перевищує 1 млн грн, то з наступного місяця він має зареєструватися платником ПДВ. І з наступного місяця, після реєстрації, кооператив стає платником ПДВ.

Але на операції поточного місяця, коли кооператив не був платником ПДВ, статус платника ПДВ не поширюється. Тобто, операції поточного місяця залишається не оподатковуваними ПДВ. Поряд з цим, на операції передачі нерухомості чи на інші операції постачання, які здійснюватимуться після реєстрації кооперативу платником ПДВ, потрібно буде нараховувати ПДВ в загальному порядку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Золотухін Олександр

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК при переведенні боргу з частковими платежами
    Підприємство-платник ЄП IV групи і ПДВ має передоплату постачальнику електроенергії. Постачальник не може виконати зобов'язання та повернути кошти. 20.11.2025 р. укладено договір про переведення боргу, за яким третя особа погашає 600 тис. грн замість постачальника. Фактичне перерахування відбулось 25.11.2025 р. (290 тис. грн) та 26.11.2025 р. (310 тис. грн). Якою датою складати РК до ПН: датою договору про переведення боргу (20.11.2025) на всю суму чи датами фактичного надходження коштів (25.11.2025 та 26.11.2025 рр.)?
    09.12.202515
  • Податковий кредит за розблокованою ПН: облік та різниці для "високодоходників"
    Податкова накладна постачальника була заблокована в грудні 2022 року, у березні 2023 року її розблокували, але підприємство не помітило інформацію про розблокування і не включило ПН до податкового кредиту. Куди тепер віднести втрачений податковий кредит з ПДВ – на рахунок 441 чи 949? Чи виникають податкові різниці для "високодоходників"?
    09.12.2025177
  • Чи враховується акциз при визначенні обсягу оподаткованих операцій для обов’язкової реєстрації платником ПДВ?
    При розрахунку загальної суми від здійснення операцій з постачання, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована протягом останніх 12 календарних місяців для визначення необхідності обов’язкової реєстрації платником ПДВ сума акцизного податку не враховується
    08.12.202517
  • Дата РК при поверненні товару та наявності передплати
    У жовтні здійснено оплату та відвантаження товару. 3 листопада покупець повертає товар, 20 листопада продавець повертає кошти. Якою датою складати РК до ПН, якщо податкові зобов'язання з ПДВ у продавця не зменшились через наявність передплати за іншими операціями? Чи потрібні додаткові документи?
    08.12.202563
  • Продаж електромобіля: що з ПДВ?
    Підприємство придбало новий електромобіль без ПДВ (звільнено до 31.12.2025 р.). Чи має підприємство нарахувати ПДВ при подальшому продажу цього автомобіля?
    08.12.2025180