• Посилання скопійовано

Передача авто в фінансову оренду з правом викупу: документальне оформлення та ПДВ

Підприємство планує надати в оренду на 2 роки з правом викупу автомобіль. Сума викупу 40 000 грн. буде розбита на 24 місяці. Чи буде це фінансовою орендою? Яке документальне оформлення? Чи складати ПН на дату передачі автомобіля? Чи потрібно затвердити графік оплат додатком до договору?

 Тип договору

Операція, яку ви описуєте (оренда на 2 роки з правом викупу, де платежі покривають вартість автомобіля), з високою ймовірністю відповідає ознакам фінансового лізингу як для бухгалтерського обліку, так і для податкових цілей.

Згідно з НП(С)БО 14, оренда вважається фінансовою, якщо, зокрема, "орендар набуває права власності на орендований актив після закінчення строку оренди".

Згідно з ПКУ, лізинг вважається фінансовим, якщо, наприклад, "сума лізингових платежів... дорівнює первісній вартості об’єкта лізингу або перевищує її" (пп. 14.1.97 ПКУ). Дана схема оплати (40 000 грн : 24 місяці, що включає викупну вартість) вказує на відповідність цій ознаці.

 

Документальне оформлення:

  • Акт приймання-передачі: На дату фактичної передачі автомобіля лізингоодержувачу складається Акт приймання-передачі основного засобу. Це ключовий документ, що фіксує початок лізингової операції;
  • Акти виконаних робіт: Для фінансового лізингу щомісячні Акти виконаних робіт (наданих послуг) зазвичай не складаються, оскільки щомісячний платіж не є оплатою послуги оренди в класичному розумінні, а є погашенням зобов'язання за отриманий актив (основна сума боргу) та сплатою винагороди лізингодавцю (відсотки/комісія). Підставою для розрахунків є сам договір та графік платежів;
  • Видаткова накладна: Видаткова накладна може бути оформлена наприкінці строку лізингу при остаточному переході права власності, якщо це передбачено документообігом підприємства або умовами договору, але основний документ, що підтверджує передачу активу на початку, – це Акт приймання-передачі.

 

Податкові накладні (ПН) з ПДВ

При передачі об'єкта у фінансовий лізинг податкові зобов'язання з ПДВ у лізингодавця виникають на дату фактичної передачі об’єкта лізингоодержувачу (пп. 187.6 ПКУ). На цю дату складається податкова накладна на всю договірну вартість автомобіля (базу оподаткування ПДВ), яка передається у лізинг.

На наступні лізингові платежі податкові накладні не складаються, оскільки ПДВ-зобов'язання вже були визнані на всю вартість на дату передачі. Частина платежу, що є винагородою (відсотками) лізингодавця, взагалі не є об'єктом оподаткування ПДВ.

 

Графік платежів

Так, до договору фінансового лізингу обов'язково потрібно додати детальний графік лізингових платежів. У ньому слід чітко розмежувати кожний платіж на дві складові:

  • Компенсація вартості об'єкта лізингу (погашення основної суми боргу);
  • Винагорода лізингодавця (відсотки, комісії).

Це важливо для правильного відображення операцій в бухгалтерському обліку обох сторін.

Отже, дана операція є фінансовим лізингом. На дату передачі авто складіть Акт приймання-передачі та податкову накладну на повну вартість авто (базу ПДВ). Щомісячні акти виконаних робіт не потрібні. Обов'язково затвердьте графік платежів із розбивкою на компенсацію вартості та винагороду як додаток до договору. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.20257
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202568
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202565
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025202
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025103