Зауважимо відразу, ситуація є дискусійною. Правило першої події ніхто не відміняв. Згідно п.198.2 ПКУ, датою виникнення права платника ПДВ на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг.
З 01.01.2015 р. п. 198.6 та 201.10 ПКУ висуває вимогу наявності податкової накладної, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З іншої сторони, п. 7 Порядку №957 (затверджений наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. №957) не дає права отримувачу (покупцю) на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у разі відсутністі факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. А за податковими накладними, складеними до 01 січня 2015 року, якщо є відсутність факту такої реєстрації у разі, складення в електронній формі або якщо такі накладні відповідають вимогам п. 11 підрозділу 2 розділу XX ПКУ у разі складання податкової накладної у паперовому вигляді. Виходить, якщо п. 11 підрозділу 2 розділу XX ПКУ не вимагав реєстрації, то податкова накладна дає право на податковий кредит. Але виникає питання, коли виникає таке право? Потрібно звернути увагу на зміни до п. 198.6 ПКУ. З 01.01.2015 р. не діє правило 365 днів, за яким зберігалось право на збереження податкового кредиту за податковими накладними отриманими із запізненням. З іншої сторони оновлена норма п. 198.6 ПКУ починає діяти з 01.01.2015 р. та встановлює вимоги до звітних періодів починаючи з січня 2015 року.
Зауважимо податкові органи на місцях (в усних консультаціях) проти відображення таких податкових накладних у звітному періоді січня 2015 року. На нашу думку, у платника ПДВ є повне право скористатись ст. 50 ПКУ. У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Отже, подання уточнюючого розрахунку за грудень, може стати альтернативним варіантом для збереження сум ПДВ у складі податкового кредиту.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити