Відповідно до ст. 912 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. №435-IV (далі — Цивільний кодекс) за договором чартеру (фрахтування) одна сторона (фрахтівник) зобов’язується надати другій стороні (фрахтувальникові) за плату всю або частину місткості в одному чи кількох транспортних засобах на один або кілька рейсів для перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти або з іншою метою, якщо це не суперечить закону та іншим нормативно-правовим актам.
Порядок укладення договору чартеру (фрахтування), а також форма цього договору встановлюються транспортними кодексами (статутами).
Статтею 203 Кодексу торговельного мореплавства України від 23.05.95 р. №176/95-ВР (далі — Кодекс торговельного мореплавства) визначено, що за договором чартеру (фрахтування) судна на певний час судновласник зобов’язується за обумовлену плату (фрахт) надати судно фрахтувальнику для перевезення пасажирів, вантажів та для інших цілей торговельного мореплавства на певний час. Надане фрахтувальнику судно може бути укомплектоване екіпажем (тайм-чартер) або не споряджене і не укомплектоване екіпажем (бербоут-чартер).
При цьому договір передачі фрахтувальнику судна, не укомплектованого екіпажем, ст. 215 Кодексу торговельного мореплавства кваліфікується як договір лізингу судна.
Зазначене підтверджується також науково-практичним коментарем до ст. 912 Цивільного кодексу, в якому, зокрема, зазначено, що договори фрахтування судна на певний час (тайм-чартер) (статті 203 — 213 Кодексу торговельного мореплавства) і договори лізингу судна (бербоут-чартер) (статті 215 — 221 Кодексу торговельного мореплавства) є різновидом договору оренди транспортних засобів.
Таким чином, операції з надання в бербоут-чартер суден, у тому числі для використання за межами митної території України, слід розглядати як операції з надання послуг, місце постачання яких розташоване на території України, оскільки відповідно до п. 186.4 ст. 186 Податкового кодексу місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, а тому судновласник-резидент при наданні нерезиденту у фрахт судна для здійснення міжнародних перевезень має нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ на таку операцію.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити