• Посилання скопійовано

Роздрібна торгівля тютюновими виробами: що з ПДВ?

ТОВ на загальній системі - платник ПДВ планує закуповувати та реалізовувати тютюнові вироби кінцевому споживачу. Має ліцензію на роздрібну торгівлю та РРО. Яких умов необхідно дотримуватись для збереження звільнення від ПДВ та як відобразити в декларації звільнені від оподаткування операції? Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ щодо звільнених операцій?

Порядок оподаткування

Відповідно до пп. 197.27 ПКУ, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, крім операцій:

а) з першого постачання таких товарів їх виробниками;

б) з першого постачання таких товарів суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону "Про захист економічної конкуренції". Перелік суб’єктів господарювання, пов’язаних відносинами контролю з виробниками, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі;

в) із ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України.

Таким чином, ТОВ, яке є роздрібним продавцем тютюнових виробів і не є їх виробником або імпортером (чи пов'язаною з виробником особою), при продажу кінцевому споживачу тютюнової продукції, на яку встановлено МРЦ, не нараховує ПДВ.

ПДВ нараховується лише на операції з:

  • першого постачання таких товарів їх виробниками;
  • першого постачання таких товарів суб'єктами господарювання, які пов'язані відносинами контролю з виробниками;
  • ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України.

Тож все просто, головне не почати виробляти чи імпортувати самостійно тютюнові вироби і ПДВ не буде. Звичайно якщо не буде внесено додаткових змін в ПКУ.

Нюанси складання ПН щодо операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ див. тут.

В свою чергу, ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ, зведену податкову накладну за товарами у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197 ПКУ (див. пп. "б" пп. 198.5 ПКУ).

Якщо ж придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях (див. пп. 199.1 ПКУ).

Порядок складання ПН відповідно до пп.199.1 ПКУ див. тут.

Тобто, в залежності від того повністю чи частково товар, основні засоби використовуються в операціях звільнених від оподаткування буде застосовано пп. 198.5 ПКУ або пп. 199.1 ПКУ.

Якщо ми говоримо про продаж безпосередньо тютюну, то буде застосовано пп. 198.5 ПКУ, якщо ж говоримо про супутні витрати, зокрема оренда приміщення, придбане обладнання, то за умови наявності операцій оподатковуваних (наприклад продаж алкоголю), то потрібно буде здійснювати розподіл і відповідно перерахунок ПДВ. Річний перерахунок ПДВ, деталі від редакції див. тут.

 

Відображення в декларації з ПДВ

Відповідно до пп. 6 п. 3 розд. V Порядку №21 обсяги операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування та коригування за такими операціями вказуються у рядку 5 податкової декларації з ПДВ.

Для платників податку, які заповнюють рядок 5 обов'язковим є подання Додатка 4 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю, та окремих показників, визначених пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (Д4)»

У рядку 5.1 (з рядка 5) декларації вказуються обсяги операцій (з урахуванням коригування), які звільнені від оподаткування. Коригування обсягів за такими операціями окремо відображається у рядку 5.1.1.

Додаток 4 до декларації заповнюється в розрізі операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до ст. 186 ПКУ.

Щодо звільнених від оподаткування операцій заповнюється Таблиця 2 Додатка 4 у розрізі податкових пільг, які використовуються платником податку, відповідно до коду пільги, визначеного згідно з довідником пільг.

Дані щодо найменування та коду відповідної податкової пільги згідно з довідниками пільг вказуються у графах 2 «Найменування податкової пільги» та 3 «Код податкової пільги згідно з довідником пільг» таблиці 2 Додатка 4.

Довідники пільг розміщено на веб-порталі ДПС у рубриці Головна / Довідники, Реєстри, Переліки / Довідники / Довідники пільг тут.

Для тютюнових виробів код пільги - 14060554.

Інші графи таблиці 2 Додатка 4 заповнюються таким чином:

  • у графі 4 зазначається сума податку на додану вартість, не сплачена до бюджету у зв'язку з отриманням податкової пільги. У разі якщо така сума має від'ємне значення, графа 4 не заповнюється;
  • у графі 5 – обсяги звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг у розрізі пільг.

Якщо ТОВ буде проводити перерахунок ПДВ, то потрібно буде заповнювати таблицю 1 Додатка 5. Як заповнити див. нашу новину тут.

Висновки:

1. Якщо ТОВ продає тютюнові вироби за встановленими максимальними цінами і при цьому не є виробником, імпортером або пов'язаною з ними компанією, то такі продажі є звільненим від оподаткування ПДВ. Це передбачено пп. 197.27 ПКУ.

2. Звільнені від ПДВ операції слід відображати в декларації з ПДВ у рядку 5 (5.1, 5.1.1), із поданням Додатку 4 (таблиця 2), вказуючи код пільги – 14060554. У разі часткового використання товарів в оподатковуваних і звільнених операціях – необхідний розподіл та нарахування зобов’язань згідно з пп. 198.5 або пп. 199.1 ПКУ;

3. При використанні товарів/послуг в звільнених операціях обов’язкове складання зведеної податкової накладної на підставі пп. 198.5 ПКУ або пп. 199.1 ПКУ, залежно від частковості використання. Це впливає на розрахунок та коригування податкового кредиту.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Придбали ПЗ шляхом отримання коду доступу: які наслідки з ПДВ?
    Підприємство придбало у нерезидента право користування програмним забезпеченням (ПЗ) шляхом отримання код доступу на електронну пошту. Своєю чергою, підприємство продасть цей код доступу (тобто право користування ПЗ) своєму клієнту – резиденту України. Які податкові наслідки з ПДВ таких операцій?
    Сьогодні 17:0829
  • Роздрібна торгівля тютюновими виробами: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі - платник ПДВ планує закуповувати та реалізовувати тютюнові вироби кінцевому споживачу. Має ліцензію на роздрібну торгівлю та РРО. Яких умов необхідно дотримуватись для збереження звільнення від ПДВ та як відобразити в декларації звільнені від оподаткування операції? Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ щодо звільнених операцій?
    28.05.202532
  • Продаж електроенергії за механізмом самовиробництва: які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?
    Підприємство встановило сонячні панелі та уклало із компанією «ПРЕТ Сервіс Енергозмін» договір на купівлю-продаж електроенергії за механізмом самовиробництва. Зазначена компанія в односторонньому порядку здійснюватиме взаємозалік обсягу відпущеної енергії та обсягу відбраної енергії. Як відображати такі операції в ПДВ-обліку та при обчисленні податку на прибуток?
    28.05.202535
  • Відображення передоплати в погашення заборгованості по іншому договору без застосування касового методу обліку ПДВ
    Як відображається в податковому обліку з ПДВ зарахування передоплати, отриманої по одному договору, в погашення заборгованості за поставлені товари по іншому договору, якщо касовий метод податкового обліку сторонами не застосовується?
    27.05.202516
  • Як відобразити від’ємний розрахунок коригування в Д2, якщо ПК відшкодовано?
    У платника в жовтні 2024 р. утворилося від’ємне значення, яке було заявлене до бюджетного відшкодування, яке у січні 2025 року було отримано на розрахунковий рахунок. Але у лютому 2025 р. на частину відшкодованої суми ПДВ постачальником було складено від’ємний розрахунок коригування, який платник зареєстрував та відобразив у відповідному рядку 14 і в додатку Д1 декларації за лютий 2025 р. Як такий розрахунок відобразити в Додатку Д2 за лютий 2025 року?
    27.05.202529