• Посилання скопійовано

Чи діє реєстрація платником ПДВ у день анулювання свідоцтва платника ПДВ?

Чи діє реєстрація платником ПДВ у день анулювання свідоцтва платника ПДВ?

Після анулювання свідоцтва платника ПДВ ми досягли обсягу оподатковуваних операцій згідно пп. 181.1 Податкового кодексу у січні 2011 року. Згідно пп. 183.2 ми подали реєстраційну заяву до 10 лютого 2011 року. Однак ДПІ відмовила нам у реєстрації платником ПДВ на підставі подання недостовірних відомостей в реєстраційній заяві. Нами була повторно подана реєстраційна заява, і наше підприємство зареєстроване платником ПДВ 23.02.2011. Однак згідно пп. 183.10 Податкового кодексу, «Будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, вважається платником податку з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу, без права на віднесення сум податку до податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування до моменту реєстрації платником податку на додану вартість.» Як реалізується ця норма Податкового кодексу на практиці?

1. Згідно з п. 184.1 ст. 184 ПКУ реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку.

В той же час кодекс дає можливість іншого трактування. Зокрема згідно з п. 184.6 ст. 184 ПКУ у разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації. Дещо схожу норму містить пп. «б» п. 202.1 ст. 202 ПКУ: «Якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання».

Податкові органи, звичайно, трактуватимуть, що реєстрація платника діє по дату анулювання включно. Однак, вважаю, що дані норми дають можливість трактувати про так званий конфлікт інтересів (п. 56.21 ст. 56 ПКУ):

У разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

2. Як і в попередньому випадку норми ПКУ щодо даного питання містять певний конфлікт. П. 183.10 ст. 183 ПКУ передбачає покладення на платника податку певної відповідальності у вигляді сплати додаткових платежів з ПДВ за відсутності вини самої особи. Конфлікт міститься в самих нормах ПКУ, зокрема п. 180.1 визначає хто є платником ПДВ, зокрема:

180.1. Для цілей оподаткування платником податку є:

1) будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу;

2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Згідно з п. 183.2 ст. 183 ПКУ у разі обов’язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу. П. 183.9 ст. 183 зобов’язує податковий орган видати свідоцтво платника ПДВ протягом 10 робочих дніввід дати надходження заяви.

Таким чином, в період з 1 числа наступного місяця за місяцем, в якому досягнуто обсяг продажу (постачання) 300 тисяч грн., і до дати отримання свідоцтва платника ПДВ, — особа не є зареєстрованою платником ПДВ, а також не підлягає реєстрації в зазначений період. Це дає підстави робити висновок, що вона не є платником ПДВ для цілей оподаткування податком.

Не передбачає кодекс і звітуватися за такий період часу. Пунктом 202.1 «а» ст. 202 визначено, якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця.

В той же час п. 183.10 ст. 180 дійсно передбачає, що особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник податку, вважаєтьсяплатником податку з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому досягнуто обсягу оподатковуваних операцій 300 000 грн.

Виникає ситуація, коли особа не є платником податку для цілей оподаткування, не повинна звітуватися за вказаний період, але вважається платником податку (для яких цілей вона вважається платником кодекс мовчить).

Сьогодні поки що немає спорів з податковими службами з приводу застосування цієї норми. Тому не можна повідомити про її практичне застосування. Враховуючи, що дана норма є більш ніж спірною, вважаю за недоцільне нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ за період до дати отримання свідоцтва платника ПДВ. Якщо ж податкові органи все ж таки намагатимуться нарахувати податкові зобов’язання ризик не надто великий, оскільки штрафна санкція складає 1 гривню за порушення допущені у 1-му півріччі 2011 року. До того ж у підприємства будуть всі підстави посперечатися щодо правомірності нарахування таких платежів.

Щоправда, у зазначеній Вами ситуації ризик бути покараним, тобто сплатити зобов’язання з 1 числа, є дещо більшим, оскільки несвоєчасно подано заяву на реєстрацію платником ПДВ. Факт подання першої заяви не може бути доказом того, що заява була подана своєчасно, оскільки податкова служба відмовила у видачі свідоцтва на підставі першої заяви. Однак, у Вашій ситуації можна розглядати питання правомірності відмови у видачі свідоцтва платника ПДВ. Ні кодекс, ні Наказ ДПСУ №978 від 22.12.2020 р., не містить такої підстави для відмови у реєстрації платником ПДВ, як подання недостовірних відомостей у заяві. То ж чи правомірно Вам відмовили? Вам варто звернутися до суду про визнання дій ДПС протиправними не вимагаючи видачі свідоцтва платника ПДВ. Прийняття судом рішення на Вашу користь надасть підстави перекласти вину по несвоєчасній реєстрації платником ПДВ перекласти на податкову службу.

Микола Підлужний

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: Контракти-Аудит

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024926
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202428
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249075
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202434