Мова складання первинних документів
Відповідно до п. 1.4 Положення №88, усі первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, бухгалтерська та інша звітність повинні складатись українською мовою.
Проте на практиці всі первинні документи, які складаються з нерезидентами, є двомовними. Тобто складаючи інвойс та акт для нерезидента, підприємство використає як основну українську мову та додатково наведе переклад мовою, прийнятною для нерезидента.
Звертаємо увагу, що Міністерство фінансів України у своїх листах від 16.02.2017 р. №31-11410-06-5/4339 та від 22.08.2017 р. №35210-07/23-3364/2658 зазначає, що підприємство може використати лише інвойс як первинний документ за умови його оплати. Документом, що підтверджує оплату, буде платіжна інструкція, проведена банком, або банківська виписка, яка показує списання коштів з рахунку при оплаті платіжною карткою. Більш детально про це ми писали тут і тут.
На нашу думку, якщо підприємство вирішить застосовувати лише інвойс, то потрібно буде зафіксувати дату передачі результатів робіт в самому інвойсі. І це важливо саме для платників ПДВ при визначенні першої події. Адже якщо першою подією є оплата, то питань немає, а ось якщо надання послуг, то інвойс в класичній його формі не дає можливості визначити дату виконання робіт і підтвердити факт їх отримання.
Одиниця виміру у первинних документах
Частиною 2 ст. 9 Закону про бухоблік визначено, що обсяг господарської операції та одиниця виміру господарської операції є обов’язковим реквізитом первинного документа.
При цьому одиниця виміру має бути виражена у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках (абз. 1 п. 2.3 Положення №88). Про це більш детально див. «ДК» №46 від 15.11.2021 р.
Відповідно до наведеної умови, в контракті вказано лише загальну вартість робіт та не вказано одиницю виміру, тому підприємство може застосувати одиницю виміру «послуга» або «грн». Але перш ніж прийняти рішення, потрібно проаналізувати ще раз умови договору – чи немає інших кількісних показників. Якщо ні, то і «грн», і «послуга» є прийнятними для податківців при складанні ПН. Більш детально ми розглянемо позицію податківців в розділі про ПДВ.
Оподаткування ПДВ
Об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (див. п. 185.1 ПКУ).
Підпунктом 186.2 ПКУ визначено, що місцем постачання послуг, пов’язаних з нерухомим майном є фактичне місцезнаходження нерухомого майна, у тому числі що будується, а для рухомого майна - місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном.
Оскільки електромонтажні роботи будуть проводитись безпосередньо на території України, то дата податкових зобов’язань визначається в загальному порядку за правилом першої події (див. пп.187.1 ПКУ):
- на дату зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок виконавця.
Див. ЗІР, 101.07: «За яким валютним (обмінним) курсом НБУ визначається база оподаткування ПДВ при отриманні попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України?»: При отриманні попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України платник ПДВ на дату зарахування коштів на поточний рахунок визначає податкове зобов’язання з ПДВ за офіційним курсом гривні до іноземних валют, який діє на дату визначення таких податкових зобов’язань, тобто який встановлено НБУ у попередній робочий день. Докладніше про визначення курсу «у попередній робочий день» (ми писали у цій консультації);
- на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезиденту. Курс відповідає курсу НБУ на дату оформлення такого документа.
При визначенні бази оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених послуг враховується рівень звичайних цін на такі послуги та не враховується розмір собівартості таких послуг (див. ІПК ДПС від 15.07.2021 р. №2782/ІПК/99-00-21-03-20-06).
Звичайна ціна – ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими (див. пп.14.1.71 ПКУ).
Тобто для електромонтажних робіт як самостійно виготовлених послуг базою оподаткування буде договірна (контрактна) вартість послуг, що відповідає рівню звичайних цін (див. пп.188.1 ПКУ).
Податкова накладна складається та реєструється постачальником на дату першої події (див. пп. 201.10 ПКУ). Відповідно до Порядку №1307:
- у графі верхньої лівої частини податкової накладної «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка "X" та зазначається тип причини «21» — Складена на постачання послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території Україні;
- у рядку «Постачальник (продавець)» — наводять свої дані;
- у рядку «Отримувач (покупець)» — зазначають найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому країну, в якій зареєстрований покупець (нерезидент);
- у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляють умовний ІПН «500000000000»;
- рядки «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» і «код» не заповнюють.
Усі інші рядки та графи податкової накладної заповнюють у загальному порядку відповідно до первинних документів.
І тут треба орієнтуватися вже на те, як зазначено в первинних документах. Відповідно до умови запитання це може бути «грн» або «послуга».
Про одиницю виміру в ПН на будівельно-ремонтні роботи див. тут, а про порядок визначення номенклатуру див. тут.
Звертаємо увагу, що податківці зазначили якщо в первинному документі, зокрема, в формах №КБ-2 та №КБ-3, одиниця виміру товарів/послуг зазначена як «грн»/«тис.грн», то:
- в графі 4 «Одиниця виміру товару/послуги» податкової накладної необхідно зазначати «грн»,
- в графі 6 «Кількість (об’єм, обсяг)» - проставляється значення «1» або відповідна частка наданої (оплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу,
- в графі 7 – вказувати вартість виконаних робіт в гривнях з копійками (див. нашу новину тут).
Звертаємо увагу, що податківці не виключають можливість при складанні податкової накладної із застосуванням грн кількість проставляти як відповідну частку наданої (оплаченої) послуги, тобто не цілу частину.
Якщо ціна вказана не за етап, а за весь вид робіт, то саме її буде поставлено в графу 7 (ІПК від 24.09.2024 р. №4563/ІПК99-00-21-03-01). Тобто операція має бути ідентифікованою і не залежно від того, що обере підприємство – «грн» чи «послуга» - це не зменшить рівень ідентифікації. В будь-якому випадку порядок складання ПН буде однаковим.
На нашу думку, також доцільно отримати власну ІПК щодо цього приводу.
Оподаткування податком на прибуток
ПКУ не передбачено податкових різниць при наданні послуг нерезидентам. Тому визнання доходу проводиться в загальному порядку відповідно НП(С)БО.
Щодо порядку визнання доходів див. наші консультації:
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити