• Посилання скопійовано

Чи звільняються від ПДВ безтютюнові нікотинові паучі?

Підприємство продає вроздріб тютюнові вироби – підакцизні товари, які звільнені від ПДВ з кодом пільги 14060554. Також в асортименті є безтютюнові нікотинові паучі. Чи звільняються вони від оподаткування ПДВ?

Дві умови для звільнення підакцизних товарів від ПДВ

Відповідно до пп. 197.27 ПКУ, звільняються від оподаткування операції з постачання на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, крім операцій:

а) з першого постачання таких товарів їх виробниками;

б) з першого постачання таких товарів суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону України "Про захист економічної конкуренції". Перелік суб’єктів господарювання, пов’язаних відносинами контролю з виробниками, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі;

в) із ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України.

Відповідно до пп. 14.1.106 ПКУ максимальні роздрібні ціни (МРЦ) на підакцизні товари (продукцію) встановлюються для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому ПКУ.

Це значить, що для звільнення безтютюнових нікотинових паучів від ПДВ повинні одночасно виконуватись дві умови:

  1. це має бути підакцизний товар;
  2. на нього мають бути встановлені МРЦ.

Якщо хоч одна з умов не виконується, продаж паучів буде оподатковуватись ПДВ.

 

Перевіряємо першу умову: паучі – це підакцизний товар?

Згідно з пп. 215.1 ПКУ до підакцизних товарів належать, зокрема, тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну. Ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну встановлені пп. 215.3.2 ПКУ. Зокрема, оподаткування акцизним податком операцій з такими товарами, як інші нікотиновмісні продукти для орального застосування за кодом 2404 91 90 00 згідно з УКТ ЗЕД здійснюється починаючи з 1 вересня 2024 року. 

Отже, якщо паучі мають код УКТ ЗЕД 2404 91 90 00, вони стануть підакцизним товаром з 1 вересня 2024 року.

Станом на серпень 2024 року підакцизним товаром є інші нікотиновмісні продукти, їх замінники з кодом УКТ ЗЕД 2404 99 00 00. Якщо паучі мають код УКТ ЗЕД 2404 99 00 00, вони вже є підакцизним товаром.

Якщо у вхідних документах на товар від постачальника не зазначено код УКТ ЗЕД, тоді інформацію про цей код товарів можна отримати в регіональних торгово-промислових палатах – про це ми писали тут.

 

Перевіряємо другу умову: чи встановлені МРЦ на паучі?

Встановлення МРЦ на підакцизні товари (продукцію) здійснюється виробником або імпортером товарів (продукції) шляхом декларування таких цін (пп. 220.1 ПКУ). 

У декларації повинні міститися відомості про встановлені виробником або імпортером МРЦ на всі підакцизні товари (продукцію), що виробляються ним в Україні, або на всі підакцизні товари (продукцію), що імпортуються ним в Україну, і дата, з якої встановлюються максимальні роздрібні ціни (пп. 220.3 ПКУ). 

Виробники та імпортери встановлюють МРЦ, зокрема, на інші нікотиновмісні продукти, їх замінники (код згідно з УКТ ЗЕД 2404 99 00 00) та інші нікотиновмісні продукти для орального застосування (код згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 90 00) – з 1 вересня 2024.  У зв’язку з запровадженням з 1 вересня 2024 оподаткування акцизним податком інших нікотиновмісних продуктів для орального застосування, виробники та імпортери таких продуктів для встановлення на них з 1 вересня 2024 МРЦ подають Декларацію про МРЦ не пізніше ніж 25 серпня 2024 р.

Інформацію про МРЦ виробників та імпортерів підакцизних товарів (продукції) можна отримати на сайті ДПС тут. Зокрема, за кодом УКТ ЗЕД можна дізнатися про всі МРЦ, що задекларовані виробниками та імпортерами на товари з цим кодом. На момент підготовки цієї консультації МРЦ на товари з кодами УКТ ЗЕД 2404 99 00 00 та 2404 91 90 00 не знайдено, проте радимо провести такий пошук після 25 серпня 2024.

***

Висновки:

  • Якщо паучі мають код УКТ ЗЕД 2404 91 90 00, вони стануть підакцизним товаром з 1 вересня 2024 року. Якщо з цієї ж дати на них буде встановлено МРЦ, то виконуватимуться дві умови і вони будуть звільнені від ПДВ;
  • Якщо паучі мають код УКТ ЗЕД 2404 99 00 00, вони вже є підакцизним товаром, але на сайті ДПС немає інформації про встановлені МРЦ на цей код. Якщо у вас буде інформація про МРЦ на цей код підакцизного товару, він теж буде звільнений від ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024537
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252