Загальне розуміння ситуації
Наш погляд, ситуація виглядає так.
БФ створив окремий проєкт для організації відпочинку дітей. В рамках цього проєкту БФ поніс витрати (проживання, проїзд, робота аніматорів, навчання, закупівля кепок та інших товарів тощо).
Всі ці витрати належать до собівартості проєкту.
Але послуги надані безоплатно. Очевидно, що фінансуватися цей проєкт буде за рахунок цільових коштів БФ, отриманих від благодійників.
Чи нараховується ПДВ
ПДВ нараховується, якщо платник ПДВ надав послуги на митній території України (див. пп. “б” п. 185.1 ПКУ).
Відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. З метою оподаткування постачанням послуг є, серед іншого, постачання послуг іншій особі на безоплатній основі.
Таким чином, якщо послуги відпочинку дітей надані на митній території України, на наш погляд, вони підлягають оподаткуванню ПДВ.
Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування визначається виходячи з договірної вартості послуг. При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.
На наш погляд, в розглядуваній ситуації надану послугу слід розглядати як самостійно виготовлену послугу. А тому база оподаткування не може бути нижче звичайних цін.
На погляд ДПС, звичайна ціна має відповідати ринковій ціні, причому собівартість не враховується. Про це можна почитати тут, тут, тут.
Хоча у зв’язку із розглядуваними послугами відпочинку ринкову ціну визначити проблематично. На наш погляд, з практичної точки зору в розглядуваній ситуації звичайну ціну можна прирівняти до собівартості. Хоча можуть бути й інші думки з цього питання, зокрема, якщо табір, крім цього проєкту, ще й надає платні послуги, то звичайною ціною може бути ціна аналогічної путівки на відпочинок, за якою табір продає її звичайним покупцям.
При безоплатному постачанні послуг складається дві ПН — одна на договірну вартість (0 грн), друга на різницю між звичайною ціною і договірною вартістю. Про такі ПН можна почитати тут.
ПДФО і ВЗ
БФ безоплатно надає послуги фізособам (дітям).
Особливості оподаткування благодійної допомоги наведено в п. 170.7 ПКУ. В цьому пункті наведені різні види допомоги, яка звільняється від оподаткування. Але тут немає такого виду допомоги, як вартість наданого дітям відпочинку.
Таким чином, на наш погляд, за загальним правилом, безоплатно надані послуги відпочинку слід оподатковувати ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%), як додаткове благо, згідно з п. “е” пп. 164.2.17 ПКУ. Причому об’єкт оподаткування ПДФО для розрахунку ПДФО визначається з урахуванням збільшення на “натуральний” коефіцієнт з п. 164.5 ПКУ.
В додатку 4ДФ такі доходи відображаються з ознакою доходу “126”. Платниками податку, а, отже, і особами, РНОКПП яких зазначається в додатку 4ДФ, є діти.
Разом з тим згідно з пп. 165.1.39 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) - у частині, що не перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.
Для 2023 року така сума складає 1675 грн. В додатку 4ДФ неоподатковувані дарунки відображаються за ознакою доходу “160”.
З урахуванням наведеного вище, якщо вартість безоплатно наданої кожній дитині послуги не перевищує 1675 грн, вона не оподатковується ПДФО і ВЗ, а в додатку 4ДФ відображається з ознакою доходу “160”.
Якщо перевищує, то оподаткуванню підлягає тільки вартість перевищення, як додаткове благо. Особливості оподаткування додаткового блага ми розглянули вище. В додатку 4ДФ дохід у вартості перевищення відображається з ознакою доходу “126”.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити