• Посилання скопійовано

Перехідні операції за товаром з Переліку №224: що з ПДВ?

14.06.2023 р. платник ПДВ отримав часткову передоплату від резидента України - покупця за товар з Переліку №224 (код УКТЗ - 853690100, пільга з ПДВ щодо звільнення від оподаткування ПДВ згідно з пп. 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ діяла до 30.06.2023 р.). Імпорт і постачання покупцю відбулися 31.07.2023 р., коли вже пільга не діяла. За якою ставкою ПДВ передавати товар покупцеві?

Зазначена пільга з ПДВ (пп. 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ) діяла до 30.06.2023 р. 

З 01.07.2023 р. оподаткування товарів, визначених Переліком №224, здійснюється в загальному порядку. Про це ми писали тут.

Тобто, починаючи з 01.07.2023 р. при імпорті таких товарів в загальному порядку сплачується ПДВ. При подальшому постачанні таких товарів в загальному порядку нараховується ПДВ за ставкою 20%.

При з’ясуванні особливостей перехідних операцій слід врахувати правило першої події для нарахування ПЗ з ПДВ, встановлене пп. 187.1 ПКУ. Датою виникнення ПЗ з постачання товарів/послуг є дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

 • дата отримання коштів від покупця;
 • дата відвантаження товарів.

Тобто, якщо від покупця отримано часткову передоплату в період дії пільги, то ця частина вартості товару підпадає під дію пільги – звільняється від оподаткування ПДВ. На неї складається ПН, як на звільнену від оподаткування операцію.

На момент відвантаження товару покупцеві, коли пільга вже не діє, оплачена частина товару є звільненою від оподаткування. Для оплаченої частини операція відвантаження є другою податковою подією. 

А для неоплаченої частини товару відвантаження є першою податковою подією. Тому на неоплачену частину потрібно нарахувати ПДВ в загальному порядку, за ставкою 20%. На цю неоплачену частину в загальному порядку складається ПН із ставкою 20%. 

А в накладній на відвантаження товар доведеться відображати двома частинами або скласти дві накладні. Одна, оплачена раніше, звільнена від оподаткування, друга, не оплачена, оподаткована ПДВ.

Щодо ПДВ, сплаченого під час імпорту товару, він в загальному порядку включається до ПК. Детальніше про ПДВ-особливості при імпорті товарів можна почитати тут.

Причому, на наш погляд, компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 і ст. 199 ПКУ на звільнену від оподаткування частину проданого імпортованого товару не нараховують згідно з прямою вказівкою в пп. 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 за розблокованими ПН
  ТОВ здійснює оподатковувані і звільнені ПДВ операції. У 2021 році була призупинена реєстрація ПН, тому ПДВ за ст. 199 ПКУ не нарахували. У 2023 році ці ПН зареєстрували. Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ щодо цих ПН: в 2021 чи в 2023 році?
  01.12.202334
 • ЖБК на загальній системі, але він неплатник ПДВ: які перспективи?
  У ДК №47 від 20.11.2023 р. був матеріал щодо обліку в ЖБК, а саме: якщо ЖБК уже зареєстрований платником ПДВ, він зобов’язаний скласти податкову накладну на звільнені операції та зареєструвати її в ЄРПН. А якщо ЖБК мав загальну систему оподаткування без ПДВ, то як бути в цьому випадку?
  30.11.202314
 • Зменшення ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ у разі використання авто в оподатковуваних операціях
  Підприємство здійснює звільнені від оподаткування операції. Тому придбавши у грудні 2020 р. авто з ПДВ, відобразивши ПК, нарахувало компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. У грудні 2023 р. авто продається. Як зменшити ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  28.11.202323
 • Який алгоритм розрахунку обсягів постачання товарів/послуг з метою визначення ризиковості операції?
  Який алгоритм розрахунку залишку за товарами/послугами за конкретним кодом з метою запобігання блокування ПН, якщо надходять квитанції: "Обсяг постачання товару/послуги …. перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)". Аналіз товарів/послуг за кодами УКТЗЕД/ДКПП у M.E.Doc допоможе у цьому питанні?
  27.11.202354
 • Розрахунок ліміту для реєстрації платником ПДВ
  ТОВ – резидент "Дія. Сіті", неплатник ПДВ. Один раз в кінці року, у грудні, утримує із винагороди гіг-спеціалістів плату за користування ноутбуками. Чи впливають такі операції на розрахунок ліміту реєстрації платником ПДВ? Чи можна складати акт на послуги оренди не помісячно, а один за весь рік в кінці року? Які особливості розрахунку ліміту?
  24.11.20233201