• Посилання скопійовано

Зміна номенклатури за передоплатою на бензин: що з ПДВ?

ТОВ у 2021 р. здійснило передоплату за бензин, отримавши талони, виписана ПН, 20%. У 2023 р. за актом приймання-передачі талони повернуті, у акті наведено прохання зарахувати вартість передоплати в рахунок оплати за іншим договором, на смарт-карту. Але ще не визначено, який товар буде братися — бензин чи дизпаливо, але ставка буде 7%. Що з ПДВ?

Чіткого однозначного порядку коригування ПДВ в розглядуваній ситуації ані ПКУ, ані інші підзаконні нормативні документи не містять. Це означає, що можуть бути різні думки з цього питання і різні варіанти коригування. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

На наш погляд, відкоригувати ПДВ можна так. Наприклад, дивимося консультацію на сайті ДПС: Передоплата за одним договором у рахунок сплати іншого: на яку дату складати розрахунок коригування? (tax.gov.ua). 

Податкова зазначає, що на дату оформлення документа, на підставі якого кошти, отримані як попередня оплата за перший товар, будуть зараховані в рахунок оплати вартості другого товару, складається РК, яким зменшується нараховане ПЗ за ставкою 20%. Поряд з цим на цю саму дату складається ПН на постачання товару за іншим договором — за ставкою ПДВ 7%.

Оскільки РК складається як на "повернення" передоплати, на наш погляд, зазначається код "103" (повернення товару або авансових платежів).

Але коригування ПДВ таким чином можливе, якщо відомо, який товар, за якою ціною поставлятиметься за другим договором.

Якщо ж на момент повернення талонів невідомо, який товар буде отримуватися взамін, то РК і ПН можна буде скласти тільки на момент фактичного постачання товару за другим договором. Причому ПН буде складатися на суму фактично поставлених товарів, а РК буде зменшуватися також на таку суму, яка може бути менше суми передоплати. В такому разі РК складатиметься на  часткове "повернення" передоплати, з кодом "102" (зміна кількості). Детальніше про заповнення такого РК можна почитати тут: Особливості заповнення РК у разі часткового повернення попередньої оплати (авансу) або часткового повернення товару (tax.gov.ua) 

І тільки якщо буде остаточне “повернення” передоплати, РК складатиметься з кодом "103".

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Запит ДПІ щодо оподаткування ПДВ постачання ультразвукової діагностичної системи
  Підприємство постачає ультразвукову діагностичну систему. Планує направити запит до ДПІ, чи є така система в Переліку товарів, на які поширюється звільнення за пп. 3 пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Як сформулювати звернення до ДПС?
  Сьогодні 10:188
 • Оплата доступу до електронних книг: що з ПДВ?
  Директор приватного навчального закладу картою-ключ до гривневого рахунку оплатив нерезиденту послуги з доступу до електронних книг. Заклад надає навчальні послуги, тому має пільгу з ПДВ. Кошти списалися в гривнях, при цьому сума списалася за комерційним курсом банку, а не за курсом НБУ. Як нараховувати ПДВ?
  27.09.202325
 • Щодо назви медвиробу при застосуванні звільнення від оподаткування ПДВ
  Підприємство імпортуватиме ультразвукову діагностичну систему. Чи поширюється на нього звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ? Якщо виріб імпортували з нарахуванням ПДВ за ставкою 7%, а постачаємо на митній території України із звільненням за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ — чи нараховувати ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  25.09.202314
 • Отримані ФОП кошти за продані квитки від агентів: що з ПДВ?
  ФОП на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, здійснює пасажирські перевезення по Україні та за кордон. Квитки продаються агентами, які перераховують кошти на рахунок ФОП за мінусом комісійної винагороди. Як правильно складати податкові накладні та якими документами керуватись для ведення обліку такої діяльності?
  20.09.202320
 • Як відображати ППР за формою В1 в декларації з ПДВ та як звірити декларацію з бухобліком?
  Платник ПДВ отримав ППР форми В1 від 15.08.2023 р. щодо завищення БВ у квітні 2023 р. на суму 1263295 грн, з неї через суд оспорюється 867190 грн та нараховані штрафи. Платник погоджується з сумою завищення - 396105 грн. Як і коли відобразити в декларації ПДВ за 08.2023 р. прийняту суму завищення 396105 грн та, відповідно, у бухобліку? Як перевіряти відповідність декларації даним бухобліку? У платника від’ємне значення
  18.09.202349