• Посилання скопійовано

ПДВ при експорті товару до та більше ніж 150 євро, якщо оплата в гривнях

Підприємство експортує товар, поставки бувають як до 150 євро, так і більше ніж 150 євро. Оплата від нерезидента надходить на банківських рахунок у гривнях. Це експортні операції? Що з ПДВ?

ПДВ при експорті товару вартістю до 150 євро

Відповідно до пп. 196.1.16 ПКУ не є об’єктом оподаткування операції з вивезення товарів за межі митної території України незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро.

Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.24 ЗІР: «Який порядок відображення в податковій декларації з ПДВ операцій з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро?».

Податкова відповідає, що операції з вивезення за межі митної території України незалежно від обраного митного режиму таких товарів, вказуються у рядку 5 з обов’язковим поданням додатка 5 (Д5).

У додатку 5 такі операції відображаються в таблиці 1.

На операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, податкові накладні не складаються.

Оскільки здійснюватиметься операція, яка не є об’єктом оподаткування, потрібно буде нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. «а» п. 198.5 ПКУ на експортовані товари, якщо вони придбавалися з ПДВ. Поряд з цим слід буде нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за п. 199.1 ПКУ, якщо придбані товари, послуги використані в неоподатковуваних операціях частково (див. тут).

 

ПДВ при експорті товару вартістю більше ніж 150 євро

Такі операції оподатковуються в загальному порядку, прийнятому для операцій експорту товару. Причому незалежно від того, в іноземній валюті чи в гривнях буде отримуватися оплата, про що мова далі.

Про особливості обліку, оподаткування експорту товару можна почитати, приміром, тут, тут, тут.

 

Чи належить до експорту товару операція, якщо оплата в гривнях

Так. І ось чому.

Відповідно до ст. 1 Закону про ЗЕД експорт (експорт товарів) - продаж товарів українськими суб'єктами ЗЕД іноземним суб'єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів.

Тобто, експорт товару – це якщо український суб’єкт господарювання продає товар іноземному суб’єкту господарювання.

Причому оплата від нерезидента може надходити як в іноземній валюті, так і в гривнях. Про це ми писали, приміром, тут. За цим самим посиланням розглянуто бухгалтерський облік таких операцій.

 

Нерезидент компенсує резиденту послуги перевезення – що з ПДВ

Якщо перевізник (резидент України) є платником ПДВ і надає послуги з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом, що підтверджується єдиним міжнародним перевізним документом, такі послуги оподатковуються за ставкою ПДВ 0%, згідно з п. «а» пп. 195.1.3 ПКУ (детальніше див., приміром, тут).

Причому з метою оподаткування не потрібно розділяти маршрут митною територією України і поза такою територією. На всьому такому маршруті діє ставка 0% (див. відповідь на питання 6 в УПК №610).

Якщо постачальник (експортер) отримує від перевізника резидента послуги міжнародного перевезення і надалі перевиставляє їх вартість для оплати нерезиденту, на наш погляд, резидент також повинен застосовувати ставку ПДВ 0% на вартість перевиставлених послуг. У всякому разі, саме так слід діяти, якщо резидент перевиставляє такі послуги перевезення в рамках договору транспортної експедиції, де резидент є експедитором (див. відповідь на питання 8 і 10 в УПК №610).

Але якщо між постачальником (експортером) і нерезидентом укладено не договір транспортної експедиції, а договір на відшкодування чи компенсацію витрат перевезення, податкова може вважати, що це надання інших послуг, місце постачання яких згідно з п. 186.4 ПКУ – місце реєстрації постачальника, тобто, експортера. А відтак на таку компенсацію слід буде нарахувати ПДВ за ставкою 20%. Хоча ми так не вважаємо.

Для уникнення непорозумінь з податковою, якщо укладено договір відшкодування, компенсації витрат, може бути доречним отримати ІПК.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024463
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245