• Посилання скопійовано

Оподаткування при отриманні від нерезидента плати за фрахт, послуги терміналу

Підприємство на загальній системі оподаткування, резидент України, укладає з нерезидентом (Болгарія) договір на ТЕП – морське перевезення контейнерів. Нерезидент виставляє інвойс (плюс коносамент на морські перевезення), де окремими рядками зазначає фрахт, послуги терміналу за вантажні послуги. Яке оподаткування?

ПДВ

Фрахт

Це питання ми розглядали тут.

Місцем постачання зазначених послуг буде місце реєстрації постачальника (див. пп. 186.4 ПКУ). А тому з огляду на п. 185.1 ПКУ отримання таких послуг не є об’єктом оподаткування. Це означає, що підприємство - резидент України, не нараховує ПДВ на отриману послугу, не складає ПН.

 

Послуги терміналу за вантажні послуги

Варто з’ясувати у нерезидента, які конкретно послуги надаються в рамках цієї послуги, яка названа - «послуги терміналу за вантажні перевезення». Адже це можуть бути різні види послуг.

Наприклад, це можуть бути послуги, що є допоміжними у транспортній діяльності: навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види послуг. Згідно з пп. «а» пп. 186.2.1 ПКУ місце постачання таких послуг – місце їх фактичного постачання. Отже, якщо термінал знаходиться за межами митної території України, і місце постачання буде за такими межами, така операція не буде об’єктом оподаткування ПДВ. ПН не складатиметься. А якщо термінал буде на митній території України, потрібно буде нараховувати ПЗ з ПДВ і складати ПН на послуги від нерезидента. Про особливості складання такої ПН можна прочитати, приміром, тут.

 

Податок на репатріацію

Фрахт

При оплаті нерезиденту фрахту з такого доходу за загальним правилом утримується податок на репатріацію за ставкою 6% (див. пп. 141.4.4 ПКУ). Про пов’язані з цим особливості ми писали тут.

Особливості розрахунку і сплати податку на репатріацію ми розглядали тут.

Але цей податок можна не утримувати, якщо є відповідний міжнародний договір між Україною і країною нерезидента про уникнення подвійного оподаткування, який передбачає інший порядок оподаткування і нерезидент є бенефіціарним отримувачем доходу й надав резиденту довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Детальніше про застосування цього правила тут і тут.

Але якщо нерезидент не надасть відповідної довідки, податок на репатріацію доведеться утримувати.

Послуги терміналу за вантажні послуги.

Перелік доходів, з яких сплачується податок на репатріацію, наведено в пп. 141.4.1 ПКУ. Послуг терміналу там немає. Поряд з цим згідно із п. «к» пп. 141.4.1 ПКУ податок на репатріацію не справляється з доходів у вигляді компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента.

Тому, на наш погляд, із зазначених послуг податок на репатріацію не утримується, оскільки це доходи у вигляді компенсації послуг від нерезидента.

 

Податок на прибуток (податкові різниці)

Збільшення фінрезультату за пп. 140.5.2 ПКУ

Ця різниця застосовується, якщо розглядувані послуги відносяться до контрольованих операцій, згідно з ст. 39 ПКУ.

 

Збільшення фінрезультату за пп. 140.5.4 ПКУ

Ця різниця застосовується, якщо послуги придбані у нерезидента (крім операція, які відносяться до контрольованих операцій, згідно з ст. 39 ПКУ):

  • зареєстрованого у державах, включених до Переліку №1045 (від 27.12.2017 р.);
  • організаційно-правова форма якого включена до Переліку №480 (від 04.07.2017 р.).

Але Болгарії в цих переліках немає. Тому зазначена різниця в розглядуваній ситуації, на наш погляд, не застосовується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024464
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245