• Посилання скопійовано

Оподаткування при отриманні від нерезидента плати за фрахт, послуги терміналу

Підприємство на загальній системі оподаткування, резидент України, укладає з нерезидентом (Болгарія) договір на ТЕП – морське перевезення контейнерів. Нерезидент виставляє інвойс (плюс коносамент на морські перевезення), де окремими рядками зазначає фрахт, послуги терміналу за вантажні послуги. Яке оподаткування?

ПДВ

Фрахт

Це питання ми розглядали тут.

Місцем постачання зазначених послуг буде місце реєстрації постачальника (див. пп. 186.4 ПКУ). А тому з огляду на п. 185.1 ПКУ отримання таких послуг не є об’єктом оподаткування. Це означає, що підприємство - резидент України, не нараховує ПДВ на отриману послугу, не складає ПН.

 

Послуги терміналу за вантажні послуги

Варто з’ясувати у нерезидента, які конкретно послуги надаються в рамках цієї послуги, яка названа - «послуги терміналу за вантажні перевезення». Адже це можуть бути різні види послуг.

Наприклад, це можуть бути послуги, що є допоміжними у транспортній діяльності: навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види послуг. Згідно з пп. «а» пп. 186.2.1 ПКУ місце постачання таких послуг – місце їх фактичного постачання. Отже, якщо термінал знаходиться за межами митної території України, і місце постачання буде за такими межами, така операція не буде об’єктом оподаткування ПДВ. ПН не складатиметься. А якщо термінал буде на митній території України, потрібно буде нараховувати ПЗ з ПДВ і складати ПН на послуги від нерезидента. Про особливості складання такої ПН можна прочитати, приміром, тут.

 

Податок на репатріацію

Фрахт

При оплаті нерезиденту фрахту з такого доходу за загальним правилом утримується податок на репатріацію за ставкою 6% (див. пп. 141.4.4 ПКУ). Про пов’язані з цим особливості ми писали тут.

Особливості розрахунку і сплати податку на репатріацію ми розглядали тут.

Але цей податок можна не утримувати, якщо є відповідний міжнародний договір між Україною і країною нерезидента про уникнення подвійного оподаткування, який передбачає інший порядок оподаткування і нерезидент є бенефіціарним отримувачем доходу й надав резиденту довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Детальніше про застосування цього правила тут і тут.

Але якщо нерезидент не надасть відповідної довідки, податок на репатріацію доведеться утримувати.

Послуги терміналу за вантажні послуги.

Перелік доходів, з яких сплачується податок на репатріацію, наведено в пп. 141.4.1 ПКУ. Послуг терміналу там немає. Поряд з цим згідно із п. «к» пп. 141.4.1 ПКУ податок на репатріацію не справляється з доходів у вигляді компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента.

Тому, на наш погляд, із зазначених послуг податок на репатріацію не утримується, оскільки це доходи у вигляді компенсації послуг від нерезидента.

 

Податок на прибуток (податкові різниці)

Збільшення фінрезультату за пп. 140.5.2 ПКУ

Ця різниця застосовується, якщо розглядувані послуги відносяться до контрольованих операцій, згідно з ст. 39 ПКУ.

 

Збільшення фінрезультату за пп. 140.5.4 ПКУ

Ця різниця застосовується, якщо послуги придбані у нерезидента (крім операція, які відносяться до контрольованих операцій, згідно з ст. 39 ПКУ):

  • зареєстрованого у державах, включених до Переліку №1045 (від 27.12.2017 р.);
  • організаційно-правова форма якого включена до Переліку №480 (від 04.07.2017 р.).

Але Болгарії в цих переліках немає. Тому зазначена різниця в розглядуваній ситуації, на наш погляд, не застосовується.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Безоплатний експорт товару: ПДВ-наслідки
    ТОВ імпортувало товар у 2024 році на платній основі. У червні 2025 р. було проведено експорт даних товарів нерезиденту-пов’язаній особі на безоплатній основі. Що з ПДВ і складання ПН в цій ситуації?
    14.07.202524
  • Нюанси оподаткування списання кредиторської заборгованості при санації
    Підприємство в процедурі санації списує кредиторську заборгованість за товари. Чи є така операція об'єктом оподаткування ПДВ та податком на прибуток?
    14.07.202516
  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.2025196
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202524
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202538