• Посилання скопійовано

Перехід на ЄП (2%) і ПДВ при тривалому виробництві (будівництві)

Підприємство, яке здійснює тривале виробництво (будівництво), планує із загальної системи і ПДВ перейти на ЄП (2%). Аванси отримуються від покупців до переходу і після. Товари, послуги для будівництва придбаваються до і після з ПДВ. Що з ПДВ при поверненні на загальну систему?

Про вплив перехідних операцій на ПДВ ми детально тут та тут. Тезисно основні правила такі:

 

Щодо ПЗ з ПДВ

ПЗ з ПДВ нараховується на дату першої події. На дату другої події всього лише закривається заборгованість, сформована на першу подію.

Якщо аванс отримується платником ПДВ, до моменту переходу на ЄП (2%), то це є першою податковою подією, на яку нараховується ПЗ з ПДВ.

Якщо аванс отримується в період перебування на ЄП (2%), в цей момент ПЗ з ПДВ не нараховується. Тому що в період перебування на ЄП (2%) реєстрація платником ПДВ тимчасово призупиняється (п. 9.5 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ).

Якщо підприємство повернеться на загальну систему і ПДВ і знову отримуватиме аванси від покупців, то знову нараховуватиметься ПЗ з ПДВ.

З наведеного випливає, що частина авансів під виконані роботи буде з ПДВ, а частина без ПДВ. Акт виконаних робіт буде закривати заборгованість за такими авансами, а тому роботи в такому акті також складатимуться з двох частин – одна з ПДВ, друга без ПДВ.

Причому якщо сума акту буде більше суми авансів, то на різницю не нараховується ПДВ, якщо акт складається під час перебування підприємства на ЄП (2%). А якщо акт складається після повернення на загальну систему оподаткування і ПДВ, то на різницю нараховується ПДВ.

 

Щодо ПК

Якщо товари, послуги придбаваються з ПДВ до моменту переходу на ЄП (2%), тобто, відбувається перша податкова подія – здійснення передоплати чи отримання товарів, послуг, то підприємство в загальному порядку відображає ПК з ПДВ. Те саме стосується придбання товарів, послуг, перша податкова подія за якими виникає після повернення на загальну систему оподаткування і ПДВ.

Якщо товари, послуги придбаваються з ПДВ в період перебування на ЄП (2%), тобто, відбувається перша податкова подія - здійснення передоплати чи отримання товарів, послуг, то сума ПДВ включається до первісної вартості товарів, послуг. ПК з ПДВ не відображається.

Відповідно до п. 9.9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом, які використані (поставлені, реалізовані) платником ЄП третьої групи в період застосування особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом, в операціях, що не є об’єктом оподаткування, платник ПДВ зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником ПДВ, нарахувати ПЗ відповідно до пункту 198.5 ПКУ.

При цьому база оподаткування визначається виходячи з вартості придбання цих товарів/послуг.

Тобто, якщо підприємство придбавало з ПДВ товари, послуги до моменту переходу на ЄП (2%), використовувало їх для виконання будівельних робіт, а реалізація цих робіт відбулася в період перебування на ЄП (2%), то протягом першого місяця після повернення на загальну систему оподаткування і ПДВ потрібно нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ на зазначені товари/послуги відповідно до п. 198.5 ПКУ.

Якщо ж реалізація цих робіт відбулася після повернення на загальну систему оподаткування і ПДВ, то нараховувати компенсуюче ПЗ з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ не потрібно.

 

А чи вважати реалізацією отримання авансів від покупців?

З точки зору ПДВ-обліку отримання авансів це також операція постачання – перша податкова подія такої операції. Вище ми зазначали, що в акті виконаних робіт роботи відображатимуться двома рядками – один оподатковуваний ПДВ, інший неоподатковуваний.

На цій підставі можемо зробити висновок, що товари, послуги придбані з ПДВ як до переходу на ЄП (2%), такі і після повернення на загальну систему і ПДВ, використовуватимуться в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях частково.

Яким чином нараховувати компенсуюче ПЗ з ПДВ в таких ситуаціях, в п. 9.9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ нічого не сказано. Причому норми ст. 199 ПКУ, яка встановлює особливості нарахування компенсуючого ПДВ при частковому використанні придбаних товарів, послуг в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях, для розглядуваної ситуації не підходять.

 

То як нараховувати компенсуюче ПДВ?

Наприклад, можна зробити таким чином.

Спершу порахувати орієнтовну частину оподатковуваних і неоподатковуваних робіт, яка буде зазначатися в акті виконаних робіт. Нехай орієнтовна частка неоподатковуваних становитиме 40%.

Тоді беремо вартість придбаних з ПДВ до дати переходу на ЄП (2%) товарів, послуг, множимо на 40% і знаходимо вартість товарів, послуг, на які потрібно нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ в перший місяць після повернення на загальну систему і ПДВ. Складається ПН, реєструється в ЄРПН.

А на дату складання акту виконаних робіт визначається фактична частка неоподатковуваних операцій. І коригується раніше відображене компенсуюче ПЗ з ПДВ, складається РК до ПН.

Це ми навели можливий варіант нарахування компенсуючих ПДВ.

Але оскільки порядок коригування в розглядуваній ситуації ПКУ прямо не встановлено, податкова може мати іншу думку з цього питання. Тому може бути доречним звернутися до податкової за індивідуальною податковою консультацією. Мабуть, вже після закінчення військового стану.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    Сьогодні 12:104
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    Сьогодні 11:0932
  • Чи є кошти ротаційного фонду об'єктом оподаткування ПДВ для ТОВ, що надає послуги медичного асистансу?
    ТОВ, що надає послуги медичного асистансу, отримує від страхової компанії кошти в ротаційний фонд. Ці кошти є страховими виплатами, призначеними виключно для оперативних розрахунків із медзакладами за лікування застрахованих осіб. Чи є надходження цих коштів на рахунок ТОВ об'єктом оподаткування ПДВ?
    02.07.202515
  • Ломбард реалізовує невикуплені товари: як оподатковувати ПДВ?
    Ломбард реалізовує товари, які перешли йому у власність внаслідок непогашення кредитів клієнтами. Реалізація здійснюється через ФОПа. Коли виникають податкові зобов'язання і як обчислюється база оподаткування ПДВ?
    01.07.202518
  • Коли складати податкові та акцизні накладні на продаж паливних карток?
    ТОВ 1 (загальна система, платник ПДВ) планує укласти договір з ТОВ 2 на відпуск пального кінцевому споживачу. ТОВ 1 має ліцензія на роздрібну торгівлю пальним. ТОВ 2 – емітент паливних карток, за якими споживачі будуть заправлятися на АЗС ТОВ 1. ТОВ 2 отримуватиме кошти і перераховуватиме їх ТОВ 1. Коли виникають ПЗ з ПДВ? Як скласти акцизну накладну?
    30.06.2025311