• Посилання скопійовано

Як повернути зайво сплачені кошти з ПДВ-рахунку на поточний рахунок?

Підприємство зайво перерахувало кошти на ПДВ-рахунок. Як можна повернути цю переплату на поточний рахунок, а не на електронний? Чи можна цю переплату скерувати на перекриття податкового зобов’язання/боргу з податку на прибуток?

Пунктом 200-1.5 ПКУ визначено, що з рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з ПДВ, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з ПДВ.

Механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням електронних рахунків визначено Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 р. №569.

Отже, кошти з рахунку платника в СЕА ПДВ можуть бути перераховані в погашення податкового боргу виключно з ПДВ, а сума коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань з ПДВ та суму податкового боргу з ПДВ, може бути перерахована на поточний рахунок платника податку за його заявою.

Заява подається у складі податкової звітності з ПДВ за формою додатка 4 (Д4) «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника», затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. №21.

При цьому в обов’язковому порядку у додатку (Д4) зазначаються відомості щодо суми коштів на електронному рахунку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету. У таблиці 2 додатка (Д4) сума коштів на електронному рахунку, що може бути перерахована на поточний рахунок, визначається як різниця граф:

  • 1 – сума коштів на електронному рахунку на момент подання декларації з ПДВ;
  • 2 – сума податкових зобов’язань з ПДВ у рядку 18 декларації поточного звітного періоду;
  • 3 – сума податкового боргу з ПДВ на момент подання декларації.

У таблиці 3 додатка 4 слід зазначити відповідну суму прописом та цифрою, а також реквізити поточного рахунку в банку, на який платник бажає отримати ці кошти.

Таблицю 4 додатка 4 необхідно заповнювати в разі заповнення графи 3 в таблиці 2 цього ж додатку, тобто в разі наявності податкового боргу з ПДВ на дату подання декларації. У ній потрібно зазначити словами й цифрами суму податкового боргу з графи 3 таблиці 2.

Звертаємо увагу, що повернення коштів здійснюється за відсутності перевищення суми ПДВ у складених платником у звітному періоді та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних над сумою податкових зобов’язань з ПДВ у рядку 9 декларації цього ж звітного періоду, та в межах реєстраційної суми (суми ліміту) на дату подання декларації. У разі допущення платником помилки у заповненні додатку (Д4) уточнюючий розрахунок не подається. Заявити до повернення кошти з електронного рахунку платника можна тільки у складі податкової декларації в наступному звітному періоді.

На дату подання декларації із заповненим додатком (Д4), в СЕА ПДВ зменшується реєстраційний ліміт на суму, яка відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника податку або в погашення податкового боргу з ПДВ.

Зарахувати ці кошти в рахунок сплати податку на прибуток неможливо, тому що такого напрямку використання коштів з СЕА-рахунку не передбачено – див. п. 200-1.5 ПКУ.

Також читайте тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Інвойс замість акта з 01.04.2026 року: як правильно відобразити витрати і ПДВ?
    Підприємство отримує ІТ-послуги від нерезидента. Інвойси надходять щомісяця електронною поштою, але не обов’язково датовані останнім днем періоду. Чи можна з 01.04.2026 р. відмовитися від актів і використовувати інвойс як первинний документ? Якою датою відображати витрати та визначати ПДВ при імпорті послуг, якщо інвойс складений раніше періоду надання послуг?
    Сьогодні 07:0826
  • Безоплатно отримані й передані товари: база ПДВ дорівнює нулю у 2026 році
    Якщо платник податку безоплатно передає товари, які були попередньо отримані ним безоплатно (тобто фактична ціна їхнього придбання і фактична ціна постачання дорівнюють нулю), то відповідно база оподаткування ПДВ такої операції згідно з пп. 188.1 ПКУ дорівнює нулю
    23.03.202634
  • РК до ПН: округлення 0,02 грн у графі VII в M.E.Doc
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ (14%) отримало аванс за сою 12.02.2026 р. і відвантажило товар 04.03.2026 р. Після повторного аналізу якості покупець зменшує ціну і кількість, укладається додаткова угода, складається РК до ПН від 12.02.2026 р. на підставі фактичних показників. У M.E.Doc у гр. VII «усього підлягає коригуванню обсяги постачання без ПДВ за ставкою 14%» автоматично відображається 0,02 грн, тоді як сума ПДВ за розрахунком дорівнює нулю. Чи пройде такий РК реєстрацію в ЄРПН, чи потрібно змінювати/відключати автоматичний розрахунок у програмі, щоб забрати 0,02 грн?
    23.03.202650
  • ПДВ та акциз при списанні алкоголю для корпоративів та презентацій у 2026 році
    Підприємство списує алкогольні напої, використані під час зборів трудового колективу, заходів із підбиття підсумків роботи та презентацій для клієнтів. Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ та акцизного податку при такому використанні алкогольної продукції?
    23.03.202625
  • Безоплатна передача вина в акції ресторану у 2026 році: ПДВ та акциз
    Ресторан, з метою залучення більшої кількості клієнтів, планує провести рекламну акцію, відповідно до якої при замовленні на суму, більшу 2000 грн, клієнту у подарунок надається пляшка вина. Як оподатковується ПДВ та акцизом безкоштовна передача алкогольного напою?
    23.03.202626