• Посилання скопійовано

Послуги нерезиденту за межами та на території України: як виписати ПН?

Підприємство надає послуги нерезиденту з ремонту і техобслуговування обладнання як на території України так і за її межами. Як відображаються в податковому та бухгалтерському обліку такі послуги? Як виписувати ПН?

Згідно з пп. «б» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Зокрема, як передбачено пп. «г» пп. 186.2.1 ПКУ, місцем постачання з метою оподаткування ПДВ послуг із виконання ремонтних робіт, а також інших робіт і послуг, що пов'язані з рухомим майном є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном. Тобто з цього можна зробити висновок, що у разі, якщо послуги ремонту надаються щодо рухомого майна, то місцем їх постачання з метою оподаткування ПДВ є місце їх фактичного надання.

Якщо місце постачання знаходиться за межами України, то така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ і податкова накладна в такому випадку не складається. Однак сума такої операції має бути відображена у рядку 5 Декларації та відповідно у таблиці 1 Додатку 6 до Декларації.

Якщо ж місце постачання визначене на території України, а отримувачем послуг є нерезидент, то податкова накладна складається як на постачання послуг звичайному неплатнику ПДВ (у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний Індивідуальний податковий номер «100000000000»). Тобто його нерезидентський статус при виписці ПН ролі не грає, оскільки для ПДВ обліку він лише неплатник ПДВ. У Декларації відповідно сума таких операцій та нарахована сума ПЗ з ПДВ відображається у рядку 1.1 та у таблиці 1 Розділу І Додатку 5 у рядку «Інші в розрізі умовних ІПН: 100000000000».

При цьому зауважимо, що у підприємства при наданні послуг на території України виникають саме зобов’язання з ПДВ без права на податковий кредит – тобто це є звичайними оподатковуваними ПДВ операціями.

Дата виникнення ПЗ з ПДВ у експедитора визначається за загальними правилами на дату першої події (або отримання передоплати або фактичного надання послуг за актом виконаних робіт). Разом з цим, якщо вартість послуг визначається в іноземній валюті, то ПЗ з ПДВ нараховуються виходячи з курсу НБУ на дату виникнення таких ПЗ з ПДВ.

За п. 5 П(С)БО 15, дохід визнається  під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства),  за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Таким чином, надані нерезиденту послуги як за межами, так і на території України в обліку відображається записом: Дт 362 Кт 703. У разі надання послуг місце постачання яких визначено на території України договірна вартість має включати нараховану суму ПДВ, а отже, в обліку додатково відображається запис вирахування ПДВ із складу доходу: Дт 703 Кт 641.

Крім того, якщо розрахунок здійснюється у валюті, то в залежності від черговості оплат/надання послуг у підприємства внаслідок коливання курсу можуть виникати курсові різниці:

  • додатні відображаються на субрахунку 714 «Дохід від операційної курсової різниці»;
  • від’ємні відображаються на субрахунку 945 «Втрати від операційної курсової різниці».

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Тому, якщо підприємство фінрезультат не коригує, то надані нерезиденту послуги впливають на фінрезультат лише за наведеними вище правилами обліку. А ось високодохідним платникам податку варто звернути увагу, що Законом №466 пп. 140.5 ПКУ доповнено новим пп. 140.5.5 - 1. За ним фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30% вартості робіт та послуг (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ), реалізованих на користь:

  • нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ;
  • нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого КМУ відповідно до пп. «ґ» пп. 39.2.1.1 ПКУ, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.

Однак, зазначені вимоги не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких доходів підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПКУ, але без подання звіту.

Також про облік і оподаткування наданих нерезиденту послуг ми писали тут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024258
  • Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток?
    Підприємство отримало запит від ДПС щодо самостійного коригування цін за контрольованими операціями за 2015 р. Коригування було проведено та подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2015 р. Застосування різниць не спричинило збільшення об’єкта оподаткування. Підприємство застосовує податкові різниці, тому ця операція вплинула на значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Уточнити треба періоди за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік 2016 р. та за І квартал 2017 р. Як виправити цю помилку та відобразити у звітності?
    13.11.202450