• Посилання скопійовано

Після підписання договору постачальник передав зобов’язання третій стороні: хто складає ПН?

Підприємство здійснило оплату авансу за виконання робіт постачальнику 14.09.2020 р. При цьому, 18.09.2020 р. постачальник повідомив про зміну виконавця обов’язків по раніше підписаному договору надання послуг. ПН зареєстрована на покупця третьою стороною на суму авансу. Які наслідки буде мати дана операція для податкового кредиту з ПДВ у покупця?

Відступлення права вимоги та ПДВ

Така операція є заміною кредитора у зобов’язанні шляхом передання ним своїх прав іншій особі за угодою (ст. 512 ЦКУ). Згідно з пп. 14.1.255 ПКУ визначення такого терміна для податкових цілей звучить так:

  • відступлення права вимоги — операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Податківці не заперечують права покупця (платника ПДВ) на податковий кредит, показаний за правилом «першої події», за операцією з придбання товарів/послуг, за якою відбулася заміна кредитора.

Покупець сплачує ПДВ у ціні придбаних товарів/послуг у постачальника й отримує право на податковий кредит на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної. Зі свого боку, постачальник нараховує та сплачує податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією до бюджету в загальному порядку. Адже в разі відступлення права вимоги постачальник і покупець не коригують суми податкових зобов’язань та податкового кредиту. Тобто зміна кредитора жодним чином не впливає на розрахунки з бюджетом щодо ПДВ у постачальника та покупця товарів/послуг. Враховуючи викладене, постачальник (боржник) при отриманні попередньої оплати повинен був нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну. Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для покупця (первинного кредитора) для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту.

В даному випадку постачальник не склав податкову накладну на отриманий аванс і аванс не повернув покупцю. Відповідно, покупець втрачає право на податковий кредит на суму сплаченого авансу постачальнику, адже перша подія для покупця та підстава для включення ПН до податкового кредиту була би саме податкова, зареєстрована постачальником, а не третьою стороною.

 

Висновки: 

В даному випадку підприємство-покупець втрачає право на податковий кредит у зв’язку з неправильно складеною податковою накладною.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.20258
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202568
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202570
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025206
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025105