Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Після підписання договору постачальник передав зобов’язання третій стороні: хто складає ПН?

Підприємство здійснило оплату авансу за виконання робіт постачальнику 14.09.2020 р. При цьому, 18.09.2020 р. постачальник повідомив про зміну виконавця обов’язків по раніше підписаному договору надання послуг. ПН зареєстрована на покупця третьою стороною на суму авансу. Які наслідки буде мати дана операція для податкового кредиту з ПДВ у покупця?

Відступлення права вимоги та ПДВ

Така операція є заміною кредитора у зобов’язанні шляхом передання ним своїх прав іншій особі за угодою (ст. 512 ЦКУ). Згідно з пп. 14.1.255 ПКУ визначення такого терміна для податкових цілей звучить так:

  • відступлення права вимоги — операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Податківці не заперечують права покупця (платника ПДВ) на податковий кредит, показаний за правилом «першої події», за операцією з придбання товарів/послуг, за якою відбулася заміна кредитора.

Покупець сплачує ПДВ у ціні придбаних товарів/послуг у постачальника й отримує право на податковий кредит на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної. Зі свого боку, постачальник нараховує та сплачує податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією до бюджету в загальному порядку. Адже в разі відступлення права вимоги постачальник і покупець не коригують суми податкових зобов’язань та податкового кредиту. Тобто зміна кредитора жодним чином не впливає на розрахунки з бюджетом щодо ПДВ у постачальника та покупця товарів/послуг. Враховуючи викладене, постачальник (боржник) при отриманні попередньої оплати повинен був нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну. Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для покупця (первинного кредитора) для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту.

В даному випадку постачальник не склав податкову накладну на отриманий аванс і аванс не повернув покупцю. Відповідно, покупець втрачає право на податковий кредит на суму сплаченого авансу постачальнику, адже перша подія для покупця та підстава для включення ПН до податкового кредиту була би саме податкова, зареєстрована постачальником, а не третьою стороною.

 

Висновки: 

В даному випадку підприємство-покупець втрачає право на податковий кредит у зв’язку з неправильно складеною податковою накладною.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податкова накладна , Договір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі