• Посилання скопійовано

Чи накладається штраф за несвоєчасну реєстрацію «нульової» ПН за 2019 рік?

Чи передбачено штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН на звільнену від ПДВ операцію (з кодом 09), яка була складена у 2019 році?

Законом №466-ІХ з 23.05.2020 року встановлено нові штрафні санкції за невчасну реєстрацію ПН/РК, в яких не зазначаються суми ПДВ, зокрема, ПН/РК, складених на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість. За порушення граничного строку реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН на платника податку накладається штраф в розмірі 2% обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 грн (пп. 120-1.1 ПКУ).

У разі, якщо за результатами перевірки контролюючого органу встановлено відсутність реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН, на платника податку накладається штраф у розмірі 5% обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 3400 грн (пп. 120-1.2 ПКУ).

При цьому, варто зауважити, що за загальним правилом штрафи нараховуються у тому розмірі, який діє на дату виявлення порушення – тобто датою їх накладання. Оскільки в даному випадку штраф може бути застосований лише після реєстрації такої ПН із запізненням, то вважаємо, що все ж таки на платника податків буде накладатися відповідальність за несвоєчасну реєстрацію таких ПН.

Водночас, Законом №786, який набрав чинності 8 серпня, встановили зменшений розмір штрафів до «нульових» ПН, що були складені до 23.05.2020 року. Новий розмір штрафів такий:

  • у разі несвоєчасної реєстрації – 1% від обсягу постачання без ПДВ, але не більше 510 грн;
  • у разі відсутності реєстрації ПН/РК – 2,5% від обсягу постачання без ПДВ, але не більше 1700 грн.

Таким чином, вважаємо, що за несвоєчасну реєстрацію «нульової» ПН за 2019 рік платнику податків все ж таки доведеться сплатити штраф хоч і у зменшеному розмірі (якщо дата її реєстрації припадає на період з 23 травня 2020 року). Якщо ПН була несвоєчасно зареєстрована до 23 травня 2020 року, то вважаємо, що штраф не повинен застосовуватись оскільки в тому періоді сума штрафу для всіх ПН обчислювалась виходячи з суми ПДВ у такій ПН (тобто в даному випадку нуль).

В той же час, звільнення від штрафів на період карантину застосовується лише до податкових накладних з датою складання з 16 лютого і у яких відповідно граничний термін реєстрації припадає на період з 1 березня (про це податківці зазначали тут). Отже, ПН, що складені у 2019 році, але зареєстровані під час дії карантину не потрапляють під звільнення від штрафів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.20256
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202517
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202525
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531