Запитання:
Підприємство виконує електромонтажні роботи та продає матеріали за кордон. Як розрахувати коефіцієнт для податкової накладної згідно з п. 199.1 ПКУ якщо:
- для операції (експорт продукції у сумі 180000 грн) - 0% придбали продукції на 120000 грн з ПДВ (будемо в майбутньому відшкодовувати ПДВ);
- для виконання робіт на території України (20% - у сумі 120000 грн з ПДВ) придбано матеріалів на 90000 грн з ПДВ;
- виконання робіт за межами території України (300000 грн - не є об'єктом ПДВ). Загальні витрати, що стосуються всіх видів діяльності (оренда, канцтовари, МШП) склали 9000 з ПДВ. Як надалі використовувати цей коефіцієнт? P/S На витрати, що стосуються виконання робіт за кордоном, я виписую податкову згідно пп. 198.5 ПКУ.
Відповідь:
У разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, норми п. 199.1 ПКУ зобов'язують платника ПДВ:
- нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ;
- скласти зведену податкову накладну не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду;
- зареєструвати її в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) ПДВ під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум ПДВ) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (п. 199.2 ПКУ).
В п. 199.3 ПКУ зазначено, що платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а почали здійснюватися лише у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.
Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.
Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Операції є оподатковуваними, якщо до них застосовується ставка ПДВ в розмірах, встановлених п. 193.1 ПКУ:
- 20 відсотків;
- 0 відсотків;
- 7 відсотків по операціях з постачання лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання.
Обсяги таких операцій зазначаються в колонці А рядків 1-3 та 7 Декларації з ПДВ. Обсяг неоподатковуваних операцій наводиться в колонці А рядків 5 та 7 Декларації з ПДВ. До неоподатковуваних операцій належать:
- операції, що не є об'єктом оподаткування (ст. 196 ПКУ);
- операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пунктів 186.2, 186.3 ПКУ за межами митної території України;
- операції, які звільнені від оподаткування (ст. 197 розділу V ПКУ);
- операції, які звільнені тимчасово від оподаткування (підрозділ 2 розділу XX ПКУ);
- операції, які звільнені від оподаткування за міжнародними договорами (угодами).
Про це також зазначає ДФС в ІПК від 03.03.2017 р. №4484/6/99-99-15-03-02-15.
Отже, якщо придбані та/або виготовлені платником податку товари/послуги, необоротні активи у подальшому використовуються частково в оподатковуваних операціях та частково в неоподатковуваних ПДВ операціях (у т. ч. операціях з постачання послуг за межами митної території України), то такий платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до п. 199.1 ПКУ, виходячи із частки, визначеної на підставі п. 199.2 ПКУ.
Розрахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях наводиться у табл. 1 додатку Д7 до Декларації з ПДВ. Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях та в неоподатковуваних операціях – відповідно в графах 6 та 7 цієї таблиці.
Для рядка 1 табл. 1 додатку Д7 розмір визначеної частки застосовується протягом поточного календарного року для визначення податкового зобов'язання при заповненні рядків 4.1 та 4.2 декларації (товари/послуги, необоротні активи); розраховується у декларації за січень (I квартал). Нагадуємо, що з липня 2020 року квартальний період з ПДВ вже скасовано.
Для рядка 2 табл. 1 додатку Д7 розмір визначеної частки застосовується протягом поточного календарного року для визначення податкового зобов'язання при заповненні рядків 4.1 та 4.2 декларації (товари/послуги, необоротні активи); розраховується у декларації звітного періоду, у якому вперше декларуються неоподатковувані операції.
Пунктом 198.3 ПКУ встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
- ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно п. 11 Порядку №1307 у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до п. 199.1 ПКУ платник ПДВ складає окрему зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися, зокрема в операціях, що не є об'єктом оподаткування не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.
При цьому в зведеній податковій накладній зазначається:
- у верхній лівій частині тип причини «08» - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування ПДВ;
- у графі "Зведена податкова накладна" код ознаки «2»;
- у графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.);
- у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000",
- рядок "Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта" не заповнюється.
Податкові зобов'язання, нараховані протягом року згідно з п. 199.1 ПКУ, вказуються в рядку 4.1 Декларації з ПДВ для нарахування податкових зобов'язань застосовується ставка податку 20%.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити