• Посилання скопійовано

Придбання послуг з шеф-нагляду у нерезидента за окремим договором комісії: що з ПДВ?

Який порядок формування податкового зобов’язання та податкового кредиту у комісіонера за окремим договором комісії при отриманні передплати від комітента на придбання послуг з шеф-нагляду та при перерахуванні коштів комісіонером нерезиденту за ці послуги?

Запитання:

Підприємство планує укласти договір комісії з резидентом, згідно якого виступатиме комісіонером, а резидент-комітентом. Комітент доручає комісіонеру здійснення операцій, а саме постачання обладнання від нерезидента, його митне оформлення, сплату ПДВ, брокерські послуги та інше. Комісіонер здійснює посередницькі правочини на користь комітента від свого імені, за рахунок комітента та за винагороду 5 % загальної вартості обладнання та всіх витрат на його придбання. 

З нерезидентом укладений окремий контракт на надання послуг з шеф-нагляду (послуг з нагляду за демонтажем існуючого обладнання, послуг з нагляду за установкою нового обладнання, послуг з навчання при пусконалагоджувальних роботах), згідно якого нерезидент надає акт про надання послуг. Який порядок формування податкового зобов’язання та податкового кредиту у комісіонера при отриманні передплати на придбання послуг з шеф-нагляду від комітента та при перерахуванні коштів нерезиденту за ці послуги?

 

Відповідь:

Положеннями ст. 6 Закону №959 передбачено, що зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України.

За договором, укладеним з третьою особою, комісіонер набуває права навіть тоді, коли комітент був названий у договорі або прийняв від третьої особи виконання договору (ч. 2 ст. 1016 ЦКУ).

У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору (ст. 902 ЦКУ).

Докладніше про особливості договору комісії на придбання послуг у нерезидента див. тут.

Слід зазначити, що придбання у нерезидента за договором комісії послуг з нагляду за демонтажем існуючого обладнання, послуг з нагляду за установкою нового обладнання, послуг з навчання при пусконалагоджувальних роботах з огляду на чинне законодавство України виглядає дуже дивно. Тобто, для виконання вимог статей 902 та 1016 ЦКУ комісіонер, який є відповідальним в повному обсязі перед замовником (комітентом) за надання послуг третьою стороною – нерезидентом, має наглядати за тим, як наглядає виконавець – нерезидент. 

Про те, що комісіонер повинен нарахувати податкові зобов'язання як виконання вимог п. 189.4 ПКУ при отриманні передплати від комітента, так й на підставі пунктів 208.1 та 187.8 ПКУ на дату списання коштів з банківського рахунка комісіонера в оплату послуг або на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше див. тут.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку – комісіонер зобов'язаний скласти податкові накладні в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її ЄРПН у встановлений ПКУ термін. При цьому податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту.

Порядок заповнення податкової накладної визначає однойменний Порядок №1307.

Відповідно до п. 8 та абз. 3 п. 12 Порядку №1307 у разі складання податкової накладної отримувачем (покупцем), яким є комісіонер, послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України в податковій накладній:

  • у верхній лівій у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;
  • у рядку "Індивідуальний податковий номер постачальника (продавця)" такої накладної проставляється умовний ІПН "500000000000";
  • у рядку "Постачальник (продавець)" зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований продавець (нерезидент);
  • рядок "Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта" не заповнюється. 

У рядках, відведених для заповнення даних покупця, отримувач (покупець) зазначає власні дані.

Крім того, до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, зокрема:

  • до графи 2 - опис  (номенклатура) послуг постачальника;
  • до граф 3.1, 3.3 - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - Класифікатора ДК 016:2010).

У податковій накладній, складеній на посередницькі послуги, за надання яких комісіонер отримує від комітента винагороду, він має зазначити потрібний код послуги відповідно до Класифікатора ДК 016:2010 (залежить від категорії товару, який продає комісіонер). 

У загальному випадку в накладній можна навести код 46.14 Послуги посередників щодо оптової торгівлі машинами та механізмами, промисловим устаткуванням, суднами та літаками.

Такі види послуг, як послуги з шеф-нагляду, послуги з нагляду за демонтажем існуючого обладнання, послуги з нагляду за установкою нового обладнання, послуги з навчання при пусконалагоджувальних роботах у Класифікаторі ДК 016:2010 відсутні. 

А це може привести до виникнення проблем як у комісіонера при реєстрації податкових накладних, так й у комітента щодо права на податковий кредит.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20241
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245