• Посилання скопійовано

Нюанси визначення дати ПЗ при оплаті за рахунок бюджетних коштів

Визнання ПЗ з ПДВ за касовим методом, у ситуаціях передбачених пп. 187.7 та 187.10 ПКУ, це право чи обов’язок? Як визнавати ПЗ з ПДВ при постачанні газу бюджетній організації (платнику та неплатнику ПДВ) з оплатою з казначейського рахунку (у договорі не зазначено)? А якщо з казначейського рахунку оплачено частину?

В першу чергу зазначимо, що визначення ПЗ з ПДВ за касовим методом у випадках, передбачених пп. 187.7 та 187.10 ПКУ, є обов’язком такого платника, а не його правом. Тому у випадках, передбачених пп. 187.7 та 187.10 ПКУ підприємство постачальник зобов’язане визначати ПЗ з ПДВ саме за датою оплати.

При цьому, що стосується пп. 187.7 ПКУ (оплата за рахунок бюджетних коштів), то податківці роз’яснювали таке:

  • підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі про поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунка Державного казначейства України (ІПК №2023/ІПК/10/04-36-12-01-16  та ІПК №1460/6/99-99-15-03-02-15/ІПК);
  • оплата за поставлені товари/послуги повинна здійснюватися безпосередньо за рахунок бюджетних коштів, зокрема, з відповідного рахунку в органах Державного казначейства за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2610 (ІПК №5107/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

При цьому, варто зважати на те, що наведені вище роз’яснення податківців є лише індивідуальними консультаціями, що призначені для конкретного платника податку. У пп. 187.7 ПКУ для його застосування передбачено лише умову щодо постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів.

Проте мають місце ситуації,  коли у договорах не завжди присутня згадка, що оплата буде здійснюватися за рахунок бюджетних коштів або вказано доволі розмито, що оплата буде здійснена при наявності фінансування. Своєю чергою, у прикінцевій частині договору завжди вказані реквізити сторін, зокрема, у реквізитах замовника вказується бюджетний рахунок — рахунок казначейства. Такі дані будуть свідчити, що оплату слід очікувати з бюджету.

Враховуючи те, що за умов запитання договором не було передбачено оплату за рахунок бюджетних коштів, але оплата за послуги була здійснена з рахунку в органі Державного казначейства, то зважаючи на неоднозначність ситуації, вважаємо, що підприємство має або скласти відповідну додаткову угоду до договору в якій зазначити про порядок оплати за рахунок бюджетних коштів, або ж звернутись до податківців для отримання власної ІПК з цього питання.

У ситуації ж, коли частина коштів надходить з рахунку самого підприємства отримувача, а частина з рахунку Держказначейства, та за відсутності ознак, зазначених у пп. 187.10 ПКУ, вважаємо, що підприємство має визнавати ПЗ з ПДВ (а відповідно, і складати ПН) двома частинами – частина вартості послуг, що оплачується з рахунку Держказначейства, визнається за касовим методом (датою отримання такої оплати), а інша частина, яка оплачується з рахунку самого підприємства отримувача – за звичайними правилами, передбаченими пп. 187.1 ПКУ (за датою першої події).

Відповідно до зазначеного вище, у першому та другому випадку, оскільки оплата надходить з казначейського рахунку, підприємство має визнавати ПЗ з ПДВ за касовим методом, однак варто скласти додаткову угоду до договору, що передбачає оплату за рахунок бюджетних коштів (або отримати ІПК від податківців).

У третьому ж випадку ПЗ визнаються двома частинами: частина, що відповідає сумі оплати з рахунку Казначейства – за касовим методом, а частина, що відповідає сумі оплати з рахунку самого підприємства – за датою першої події.

 

Відповідальність

У разі виявлення податківцями факту визначення ПЗ з ПДВ та складання ПН неправильною датою (зокрема, не за датою оплати), то податківцями такі ПН будуть визнані такими, що не відповідають господарській операції. Відповідно податківці будуть наполягати на повторному складанні підприємством ПН правильною датою визначення ПЗ з ПДВ та відповідного відображення ПЗ у декларації за відповідний період (за датою оплати).

Якщо внаслідок перевірки податківцями та виявлення факту заниження суми ПЗ до сплати внаслідок таких помилок на платника податку,  передбачено штрафні санкції у розмірі 25% суми визначеного податкового зобов'язання (та 50% при повторному порушенні) – пп. 123.1 ПКУ.

Крім того, якщо правильна податкова накладна буде зареєстрована з порушенням строків, то на платника податків будуть очікувати штрафи, передбачені пп. 120.1-1 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202529
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202520
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202535
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202568