• Посилання скопійовано

Коригування ПК з ПДВ при списанні кредиторської заборгованості за неоплачений товар

ТОВ списує безнадійну кредиторську заборгованість за товар, який отримано 24.12.2017 р. в сумі 30 тис. грн (в т.ч. ПДВ - 5 тис. грн) до доходу (Кт 717). Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ? Який бухоблік?

У разі списання кредиторської заборгованості за неоплаченим товаром покупець-платник ПДВ повинен відкоригувати свій податковий кредит з ПДВ.

Коригування податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки (а отже, податкова накладна або РК не складається) на дату списання заборгованості. Коригування податкового кредиту у разі списання кредиторської заборгованості відображається у рядку 14 розділу ІІ декларації з ПДВ з обов’язковим поданням додатку 1 до декларації.

Згідно з формою додатку 1, коригування податкового кредиту відображаються у таблиці 2.

При цьому:

  • в графі 2 – зазначається індивідуальний податковий номер постачальника;
  • в графі 3.1 – дата складення бухгалтерської довідки, наприклад, «12.2019»;
  • в графі 4 – обсяг постачання (без ПДВ);
  • у графі 5 – сума ПДВ нарахована за основною ставкою;
  • у графі 6 – сума ПДВ нарахована за ставкою 7%.

Але серед причин коригування податкового кредиту у ст. 192 ПКУ відсутня така причина, як неоплата за товар постачальнику протягом строку позовної давності та списання кредиторської заборгованості. Тому покупці-платники ПДВ з таким висновком не погоджувалися та за результатами перевірок оскаржували рішення податківців щодо зняття податкового кредиту. Але суди стали на бік фіскальної позиції (див. тут).

Отже, при списанні безнадійної кредиторської заборгованості за отриманими товарами від постачальника — платника ПДВ рішення щодо залишення суми ПДВ у складі податкового кредиту покупцю доведеться приймати самостійно. Тому що податківці вважають: позаяк кредиторська заборгованість за неоплаченими товарами підлягає списанню, то товари, внаслідок придбання яких виникла така заборгованість, вважаються безоплатно отриманими (адже вони так і не були оплачені), а покупець за ними втрачає право на податковий кредит.

Однак після того, як минуло 3 роки, зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної постачальник вже не зможе. Тому знімати податковий кредит покупцю, який вирішив діяти за таким роз’ясненням, доведеться на підставі складеної ним самостійно бухгалтерської довідки.

Така відповідь на сьогодні міститься в «ЗІР» (категорія консультації 101.24, запитання: «Який порядок відображення в податковій декларації з ПДВ коригування податкового кредиту, сформованого при отриманні товарів/послуг, розрахунки з постачальником за які не проведено, при списанні кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності?»).

У разі списання грошової заборгованості (товари отримані, але не оплачені) в бухобліку робляться записи:

  • Дт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»  Кт 717 (на суму заборгованості, у тому числі ПДВ);
  • Дт 641/ПДВ — Кт 644 (методом «сторно» на суму ПДВ);
  • Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» — Кт 644 (на суму ПДВ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202516
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202532
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202515