ПДВ
Згідно з пп. «а» та «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Оскільки фізособа не є платником ПДВ, обов’язку нараховувати ПЗ з ПДВ не виникає. Своєю чергою, у неприбуткової організації також не виникає жодних наслідків з ПДВ в зв’язку з безоплатним отримання ОЗ.
Облік у обслуговуючого кооперативу
У бухобліку у разі отримання безоплатних ОЗ дохід визнавати не потрібно. Але згідно з п. 13 Методрекомендацій №561, на справедливу вартість такого ОЗ слід збільшити додатковий капітал. Тож будуть проведення Дт 10 (11) — Кт 424 "Безоплатно одержані необоротні активи".
Так, п. 10 П(С)БО 7 встановлено, що первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7.
Саме ця вартість в подальшому буде амортизуватися протягом відповідного строку корисного використання.
Відповідно до п. 29 П(С)БО 7, нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт ОЗ став придатним для корисного використання. При цьому нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (зарахуванні на баланс), і зупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації (п. 23 П(С)БО 7). Амортизацію ОЗ (у т. ч. й безоплатно отриманих) нараховують за одним із методів, визначених у п. 26 П(С)БО 7.
Виходячи з норм, викладених у додатку до Методрекомендацій №561, при нарахуванні амортизації за безоплатно отриманими ОЗ залишок додаткового капіталу слід зменшувати на суму, пропорційну до амортизаційних відрахувань. Одночасно на цю суму слід показувати інший дохід. Відповідно проведення буде: Дт 424 — Кт 745 "Дохід від безоплатно одержаних активів".
При цьому, якщо такі ОЗ використовуються неприбутковою організацією для досягнення її мети, то умови пп. 133.4.1 ПКУ не порушуються. А отже, негативних наслідків така безоплатна передача для податкової організації не несе.
Дохід у фізособи
Відповідно до пп. 164.1 ПКУ базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Оскільки при безоплатній передачі ОЗ неприбутковій організації у фізособи не виникає дохід, то відповідно і податкових наслідків з оподаткування у неї також не буде.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити