• Посилання скопійовано

Виправляємо ІПН покупця: чи буде штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН?

29.08.2019 р. своєчасно складено та зареєстровано податкову накладну. ПН помилково зареєстровано на платника ПДВ замість неплатника ПДВ. Чи можна уникнути штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН при виправленні помилки у ІПН покупця?

Алгоритм виправлення помилки

Податківці у підкатегорії 101.15, «ЗІР» надавали алгоритм виправлення помилки, допущеної в індивідуальному податковому номері покупця податкової накладної, зареєстрованої ЄРПН:

  1. продавець повинен скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, яким необхідно вивести всі показники помилкової ПН в нуль;
  2. такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН платником податку, чий «неправильний» ІПН був зазначений у графі «ІПН покупця» податкової накладної, до якої складається такий розрахунок коригування;
  3. продавець повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН другу податкову накладну із зазначенням правильного ІПН покупця (в даному випадку - умовний ІПН на неплатника ПДВ - 100000000000).

При цьому, необхідно зважати на те, що нова податкова накладна повинна бути складена саме датою нарахування ПЗ з ПДВ. Оскільки такою датою є 29.08.2019 р., то нова податкова накладна буде вже зареєстрована з порушенням строку реєстрації (про розмір штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН ми писали тут).

 

Чи можна уникнути штрафу?

На жаль, позиція податківців з цього питання фіскальна. Зокрема, у ІПК від 13.07.2018 р. №3098/6/99-99-15-03-02-15/ІПК вони зазначають, що ст. 120-1 ПКУ не передбачено виключень щодо застосування норм зазначеної статті за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (в тому числі, і пов'язаної із виправленням помилок як вказується у ІПК від 29.12.2017 р. №3198/ІПК/21-22-12-01-08).

Таким чином, у разі несвоєчасної реєстрації ПН на платника податків накладаються відповідні штрафні санкції, в тому числі і у разі реєстрації ПН для виправлення помилки.

 

Судова практика

Як було зазначено вище, оскільки законодавчо звільнення від штрафів не передбачено, то у платника податків все ж таки є можливість «відбитися» від штрафів, однак робити це доведеться вже у судовому порядку.

Так, Дніпропетровський окружний суд у рішенні від 03.06.2019 р. справа №160/1553/19 встав на сторону платника податків стосовно ситуації з несвоєчасною реєстрацією ПН, якими фактично виправлялися помилки в індивідуальних податкових номерах контрагентів, допущених у податкових накладних, які були вчасно зареєстровані в ЄРПН.

Суд встановив, що оскільки позивачем (самостійно виявивши недоліки раніше зареєстрованих податкових накладних) були складені відповідні розрахунки коригування до своєчасно зареєстрованих податкових накладних з умовним податковим номером покупців і на таку ж саме дату податкові накладні з їх індивідуальним податковим номером та зареєстровано зазначені документи в ЄРПН з метою виправлення раніше допущеної помилки, то зазначені дії не можуть бути розцінені як несвоєчасна реєстрація накладної з вини платника податку-продавця.

Більш детально рішення суду ми розглядали тут.

Водночас, необхідно зважати, що не у всіх випадках суд стає на сторону платника податків. Ось тут ми наводили повідомлення податківців, за яким суд врахував, що ПКУ не передбачає звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН – у разі, якщо це відбувається через намагання платника виправити свої попередні помилки.

Тому вважаємо, що у платника податків є можливість уникнути нарахування штрафних санкції, однак для цього доведеться звертатися до суду.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20245
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024479
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024247