Алгоритм виправлення помилки
Податківці у підкатегорії 101.15, «ЗІР» надавали алгоритм виправлення помилки, допущеної в індивідуальному податковому номері покупця податкової накладної, зареєстрованої ЄРПН:
- продавець повинен скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, яким необхідно вивести всі показники помилкової ПН в нуль;
- такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН платником податку, чий «неправильний» ІПН був зазначений у графі «ІПН покупця» податкової накладної, до якої складається такий розрахунок коригування;
- продавець повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН другу податкову накладну із зазначенням правильного ІПН покупця (в даному випадку - умовний ІПН на неплатника ПДВ - 100000000000).
При цьому, необхідно зважати на те, що нова податкова накладна повинна бути складена саме датою нарахування ПЗ з ПДВ. Оскільки такою датою є 29.08.2019 р., то нова податкова накладна буде вже зареєстрована з порушенням строку реєстрації (про розмір штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН ми писали тут).
Чи можна уникнути штрафу?
На жаль, позиція податківців з цього питання фіскальна. Зокрема, у ІПК від 13.07.2018 р. №3098/6/99-99-15-03-02-15/ІПК вони зазначають, що ст. 120-1 ПКУ не передбачено виключень щодо застосування норм зазначеної статті за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (в тому числі, і пов'язаної із виправленням помилок як вказується у ІПК від 29.12.2017 р. №3198/ІПК/21-22-12-01-08).
Таким чином, у разі несвоєчасної реєстрації ПН на платника податків накладаються відповідні штрафні санкції, в тому числі і у разі реєстрації ПН для виправлення помилки.
Судова практика
Як було зазначено вище, оскільки законодавчо звільнення від штрафів не передбачено, то у платника податків все ж таки є можливість «відбитися» від штрафів, однак робити це доведеться вже у судовому порядку.
Так, Дніпропетровський окружний суд у рішенні від 03.06.2019 р. справа №160/1553/19 встав на сторону платника податків стосовно ситуації з несвоєчасною реєстрацією ПН, якими фактично виправлялися помилки в індивідуальних податкових номерах контрагентів, допущених у податкових накладних, які були вчасно зареєстровані в ЄРПН.
Суд встановив, що оскільки позивачем (самостійно виявивши недоліки раніше зареєстрованих податкових накладних) були складені відповідні розрахунки коригування до своєчасно зареєстрованих податкових накладних з умовним податковим номером покупців і на таку ж саме дату податкові накладні з їх індивідуальним податковим номером та зареєстровано зазначені документи в ЄРПН з метою виправлення раніше допущеної помилки, то зазначені дії не можуть бути розцінені як несвоєчасна реєстрація накладної з вини платника податку-продавця.
Більш детально рішення суду ми розглядали тут.
Водночас, необхідно зважати, що не у всіх випадках суд стає на сторону платника податків. Ось тут ми наводили повідомлення податківців, за яким суд врахував, що ПКУ не передбачає звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН – у разі, якщо це відбувається через намагання платника виправити свої попередні помилки.
Тому вважаємо, що у платника податків є можливість уникнути нарахування штрафних санкції, однак для цього доведеться звертатися до суду.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити