Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Продаж ОЗ фізособі: як скласти ПН?

Оскільки в червні 2019 р. СГ вирішив продати авто, то з липня амортизація не нараховувалася. Залишкова вартість авто на 30.06.2019 р. становить 22 тис. грн. У жовтні 2019 р. СГ продав авто звичайній фізособі за ціною 27 600 грн, в т.ч. з ПДВ. Як правильно оформити ПН?

Дійсно, операція із продажу авто (ОЗ) фізособі є ПДВ-оподатковуваною операцією у загальному порядку за ставкою 20% (див. пп. 14.1.191, пп. 185.1 ПКУ).

База оподаткування операцій із постачання необоротних активів не може бути нижчою за балансову (залишкову) вартість за даними бухобліку, яка склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюють такі операції (абз. 2 пп. 188.1 ПКУ).

Звітним податковим періодом для ПДВ є один календарний місяць (виняток — підприємства, які використовують квартал) (ст. 202 ПКУ). Оскільки операція із продажу відбулася у звітному податковому періоді — жовтні 2019 року, то з огляду на викладене вище, мінімальною базою обкладення ПДВ буде залишкова вартість автомобіля, що сформувалася в бухобліку станом на 1 жовтня 2019 року.

До того ж якщо договірна (продажна) вартість автомобіля (без урахування ПДВ) буде нижчою за його балансову вартість, то податкові зобов’язання потрібно нараховувати саме від балансової вартості (абз. 2 пп. 188.1 ПКУ). Зокрема, на різницю між договірною вартістю й балансовою (залишковою) вартістю додатково складають окрему податкову накладну, яку не надають покупцеві (п. 15 Порядку №1307).

Отже, коли балансова (залишкова) вартість автомобіля перевищуватиме фактичну ціну (договірну вартість) його реалізації (без ПДВ), потрібно скласти 2 податкові накладні.

Що стосується залишкової вартості ОЗ, утримуваних для продажу, відзначимо таке. Якщо необоротні активи, призначені для продажу, ще не реалізовані й обліковуються й далі, то надалі на кожну дату балансу вони відображаються у бухобліку за найменшою із двох величин (п. 9 розд. ІІ П(С)БО 27):

  • або за балансовою вартістю;
  • або за чистою вартістю реалізації.

Якщо із липня по жовтень 2019 р. найнижчою величиною була саме балансова вартість – у сумі 22 тис. грн, то така вартість просто переносилась із одного звітного періоду в інший. Якщо так, то залишкова вартість авто, утриманого для продажу, складає 22 тис. грн. Саме із цією сумою слід порівнювати фактичну ціну (договірну вартість) його реалізації (без ПДВ). Оскільки вона є вищою за балансова вартість авто (балансова 22 тис. грн, а ціна реалізації без ПДВ - 23 тис. грн), то має бути складана 1 ПН на базу оподаткування в 23 тис. грн.

Втім, вважаємо, що якщо чиста вартість реалізації суттєво відрізнялася від балансової вартості авто й була найменшою, то перевіряючі можуть говорити про неправильне ведення обліку, що як наслідок, призвело до непривального визначення мінімальної бази оподаткування ПДВ.

Про те, як складається ПН на неплатника ПДВ – покупця (фізособу), ми писали тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Основні засоби , ПДВ , Підприємці , Податкова накладна

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі