• Посилання скопійовано

Чи можна скласти та зареєструвати нову ПН замість заблокованої?

Підприємство склало податкові накладні у листопаді 2017 р., але вони були заблоковані. Документи на розблокування цих ПН протягом 365 к.д. не подавалися. Чи можна зараз скласти та зареєструвати нові ПН замість заблокованих? Яка буде доля заблокованих ПН?

Відповідно до пп. 201.1 ПКУ відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Далі, відповідно до пп. 120-1.1 ПКУ у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пп. 201.16 ПКУ штрафні санкції, передбачені пп. 120-1.1 ПКУ, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

За загальним правилом платник ПДВ може подати письмові пояснення та документи для того, щоб контролюючий орган зареєстрував податкові накладні. Такі пояснення розглядаються комісіями податкової регіонального чи центрального рівня. Якщо Комісія відмовила платнику, він має право подати скаргу на таке рішення Комісії до ДПС протягом 10 календарних днів. Все це передбачено в Порядку №117.

Зокрема, відповідно до п. 15 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 14 Порядку № 117, платник ПДВ має право подати до контролюючого органу протягом 365 к.д., що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

За умовами запитання, платник ПДВ не подавав документи на розблокування ПН за листопад 2017 р., а тепер бажає зареєструвати нові ПН замість заблокованих.

 

Які будуть наслідки того, що документи на розблокування ПН протягом 365 к.д. не подано?

По-перше, податківці повинні перевести ПН у статус «відмовлено в реєстрації». А саме: після закінчення строку  365 к.д. вони на підставі п. 21 Порядку № 117 приймають рішення про відмову в реєстрації ПН. Доки таке рішення не прийнято, ПН перебуває у статусі заблокованої і до неї не застосовуються штрафи за несвоєчасну реєстрацію.

По-друге, коли ПН втратить статус заблокованої і отримає статус «відмовлено в реєстрації» (тобто, коли податківці приймуть відповідне рішення),  у податківців буде підстава встановити наявність такого порушення, як відсутність реєстрації ПН протягом граничного строку, передбаченого пп. 201.10  ПКУ. Це порушення зазначене у пп. 120-1.2 ПКУ. Тобто рік пройшов, а реєстрації ПН немає, що є підставою для накладення штрафу в розмірі 50% від суми ПДВ.

По-третє, замовник не отримає податковий кредит за такою податковою накладною, якщо вона так і не буде зареєстрована.

 

Що можна зробити?

По-перше, можна зареєструвати ще одну податкову накладну на цю ж господарську операцію, на яку була складена заблокована ПН. Це позбавить від штрафу 50% від суми ПДВ за пп. 120-1.2 ПКУ (адже податкова накладна таки буде зареєстрована). Проте буде інший штраф у такому ж розмірі 50% за пп. 120-1.1 ПКУ, адже ПН буде зареєстрована несвоєчасно і пізніше 366 к.д. граничного строку.

По-друге, реєстрація нової ПН надасть замовнику право на податковий кредит.

По-третє, після реєстрації нової ПН заблокована ПН автоматично стає помилковою, адже вона вже зайва.

 

Чи відображати нову ПН у декларації з ПДВ за листопад 2017 року?

Податківці неодноразово повідомляли, що помилкові ПН (заблокована ПН автоматично стане помилковою після реєстрації нової ПН) не повинні відображатися в декларації з ПДВ. Наприклад, див. тут та тут, а також ІПК ДПС у м. Києві від 30.01.2019 р. № 329/ІПК/26-15-12-01-18.

Податкові зобов’язання за листопад 2017 р. будуть підтверджені новою ПН, яка замінює собою заблоковану. Якщо у декларації за листопад 2017 року податкові зобов’язання за заблокованими ПН були відображені, то уточнений розрахунок з додаванням до нього нових «дублюючих» ПН подавати не потрібно.

Проте застерігаємо, що такий підхід може спричинити виникнення показника ∑Перевищ. Що це за проблема і як її можна вирішити, ми докладно розглядали тут>>

 

Висновки:

  1. Якщо не реєструвати нові ПН замість заблокованих, то може бути застосований штраф згідно з пп. 120-1.2 ПКУ. При цьому замовник не отримає права на податковий кредит;
  2. Якщо зареєструвати нові ПН замість заблокованих, буде застосований штраф за несвоєчасну реєстрацію вже нових ПН, але у замовника буде право на податковий кредит;
  3. Якщо зареєструвати нові ПН замість заблокованих, то заблоковані ПН повинні вважатися помилковими і такими, що не повинні відображатися в декларації з ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243681
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024242