Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Надання інжинірингових послуг нерезиденту: що з оподаткуванням?

Підприємство на загальній системі - платник ПДВ надає інжинірингові послуги з розробки техдокументації підприємству з Російської Федерації. Які нюанси з оподаткування ПДВ та прибутку у підприємства-резидента України при здійсненні такої операції?

ПДВ

Відповідно до пп. 14.1.85 ПКУ, інжиніринг – це надання послуг (виконання робіт) із складення технічних завдань, проектних пропозицій, проведення наукових досліджень і техніко-економічних обстежень, виконання інженерно-розвідувальних робіт з будівництва об'єктів, розроблення технічної документації, проектування та конструкторського опрацювання об'єктів техніки і технології, надання консультації та авторського нагляду під час монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також надання консультацій, пов'язаних із такими послугами (роботами).

Таким чином, для цілей оподаткування інжинірингові послуги обмежено переліком, визначеним пп. 14.1.85 ПКУ, незалежно від наявності більш широких визначень цього терміну іншими юридично-правовими актами.

Тож, саме переліком послуг у пп. 14.1.85 ПКУ слід керуватися при визначенні віднесення таких послуг до інжинірингових – на це звертають увагу податківці, наприклад, в ІПК від 06.11.2018 р. №4718/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та 28.09.2018 р. №4219/ІПК/20-40-12-01-11 або в листі від 06.11.2017 р. №2528/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

З огляду на це, податківці, зокрема, в ІПК від 06.11.2018 р. №4718/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та у підкатегорії 101.05 ресурсу «ЗІР» (запитання: «Який порядок оподаткування ПДВ операції з постачання інжинірингових послуг для об’єкта нерухомості, розташованого на митній території України?»)  зазначають: у разі, якщо постачання платником ПДВ інжинірингових послуг, які відповідають визначенню, наданому пп. 14.1.85 ПКУ, здійснюється нерезиденту, то така операція не підпадає під визначення об'єкта оподаткування ПДВ, оскільки місцем постачання таких послуг вважається місце постачання їх за межами митної території України.

Адже у пп. 186.3 ПКУ прямо сказано, що місцем постачання інжинірингових послуг  вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання.

Тож з метою оподаткування ПДВ вважається, що ці послуги було надано за межами митної території України, а отже, ця операція не підпадає під об'єкт оподаткування ПДВ згідно з пп. 185.1 ПКУ (надання послуг за межами митної території України не є об'єктом оподаткування ПДВ).

 

На замітку!

За операціями з постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування, або місце постачання яких визначено за межами митної території України, податкові накладні не складаються та відповідно не реєструються в ЄРАН (підкатегорія 101.16, «ЗІР» (запитання: «Чи складається та реєструється в ЄРПН податкова накладна при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування ПДВ або місце постачання яких визначено за межами митної території України?»).

 

При цьому податківці в ІПК від 06.11.2018 р. №4718/6/99-99-15-03-02-15/ІПК нагадують, що якщо придбані та/або виготовлені платником податку товари/послуги, необоротні активи у подальшому використовуються у повній мірі в неоподатковуваних ПДВ операціях (у тому числі операціях, що не є об'єктом оподаткування ПДВ), то такий платник зобов'язаний нарахувати ПЗ з ПДВ відповідно до пп. 198.5 ПКУ.

Від себе нагадаємо: якщо придбані товари, послуги (це може бути складова вартості інжинірингових послуг) частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, до ПК включається та частка сплаченого (нарахованого) ПДВ, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг в оподатковуваних операціях. Відповідно платнику ПДВ не уникнути розподілу ПК за нормами ст. 199 ПКУ.

 

Податок на прибуток

Тут можлива лише одна податкова різниця, якщо дана операція із надання інжинірингових послуг підтрапляє під ТЦУ. Так, згідно з пп. 140.5.1 ПКУ збільшують фінрезультат на суму перевищення ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки", над договірною (контрактною) вартістю реалізованих послуг у разі здійснення контрольованих операцій у випадках, визначених ст. 39 ПКУ.

Якщо ж операція не є контрольованою, то податкових різниць немає, й доходи та витрати щодо наданих нерезидентам послуг визначаються за бухобліковими правилами — з урахуванням особливостей відображення у бухобліку операцій, виражених в інвалюті.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Нерезиденти , ПДВ , Податок на прибуток , Послуги

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі