• Посилання скопійовано

Житлово-комунальне господарство – «єдинник»: як оподатковувати?

ЖКГ - платник ІІІ групи ЄП, неплатник ПДВ. Чи включаються до доходу суми сплачені за водопостачання, електроенергію тощо? Які податкові наслідки у разі перевищення суми доходу в 5 млн грн? Як оподатковуються ПДВ отримані комунальні платежі?

Дохід платника ЄП

Згідно з пп. 2 пп. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП - юрособи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.

При цьому, податківці неодноразово наголошували (зокрема, тут), що доходом обслуговуючого кооперативу в статусі платника єдиного податку вважатиметься будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) без зменшення на суми, які сплачуватимуться субпідрядникам – виконавцям комунальних послуг (суб'єктам господарювання, які надають комунальні послуги споживачам відповідно до умов договорів).

Аналогічна позиція у них і щодо сплати компенсації комунальних послуг, що здійснюється орендарем орендодавцю платнику ЄП.

Таким чином, вважаємо, що до доходу ЖКГ повинна потрапити вся сума надходжень (в тому числі, і компенсації комунальних послуг).

 

Наслідки перевищення доходу в 5 млн грн

Про наслідки перевищення суми річного доходу ЮО - платником ЄП ІІІ групи обсягу доходу в 5 млн грн ми детально писали тут.

Зокрема:

  • до суми перевищення граничного обсягу застосовуються ставки 6% (оскільки підприємство не є платником ПДВ);
  • з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення необхідно перейти на загальну систему оподаткування;
  • не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему оподаткування, необхідно подати заяву щодо реєстрації платником ПДВ (пп. 183.4 ПКУ).

 

ПДВ

Перш за все, зауважимо, що у разі надання житлово-комунальних послуг, такі послуги оподатковуються за ставкою 20%, а дата виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту визначається за касовим методом (про це тут або тут).

При цьому, на нашу думку, до бази оподаткування ПДВ господарства потрапить як сума наданих послуг ЖКГ, так і сума компенсації за послуг з надання електроенергії, водопостачання тощо. Чіткого роз’яснення від податківців щодо цього питання, на жаль, не має.

На підтвердження такої позиції може бути підхід податківців до оподаткування суми компенсації комунальних послуг, яку отримує орендодавець від орендаря (роз’яснення ДФС -  тут). Зокрема, її підхід ґрунтується на тому, що згідно з пп. 188.1 ПКУ базою оподаткування ПДВ є договірна вартість наданих послуг. Своєю чергою, до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості послуг.

Окрім цього, аналогічний висновок з цього питання можна зробити і при аналізі пп. 187.10 ПКУ (зокрема, яким і передбачено застосовування касового методу). Як було зазначено вище, касовий метод застосовують і житлово-експлуатаційним контори, які здійснюють збір коштів від покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям - надавачам послуг у рахунок компенсації їх вартості.

Таким чином, базою оподаткування ПДВ для ЖКГ буде як сума отриманих житлово-комунальних послуг, так і сума компенсації вартості електроенергії, водопостачання та інше.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202513
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202532
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514