• Посилання скопійовано

У ТТН зазначено юрадресу замість адреси пункту розвантаження: чи є це помилкою?

Для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН подано документи, які підтверджують реальність операції. Проте у ТТН вказано юрадресу замість адреси пункту розвантаження. Чи є це помилкою та як її виправити?

Хоча у переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН не має згадки про ТТН, податківці все ж беруть до уваги інформацію із такого документу. Згідно з п. 14 Порядку №117 перелік документів включає, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів. Тому під час перевірок податківці упереджено відносяться щодо зазначеної інформації у товарно-транспортній накладній.

Хоча зауважимо, що ТТН не може вважатися первинним документом для підтвердження послуги перевезення в світлі Закону про бухоблік та ПКУ. Проте цей документ підтверджує реальність операції перевезення і є одним із додаткових документів здійснення госпоперації.

Отже, основним документом на перевезення вантажів є ТТН, форму якої наведено в додатку 7 до Правил №363. Відповідно до п. 11.1 Порядку №363, ТТН може оформлюватися суб’єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7, за умови наявності в ній, зокрема, інформації про пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси.

Податківці здійснюють відпрацювання ризикових контрагентів, фінансово-господарських операції з зазначеними контрагентами, щодо умов перевезення, пунктів навантаження та пунктів доставки, водіїв, які здійснювали перевезення та самих власників транспортних засобів, ІТС «Податковий блок», АІС «Митниця» та іншими наявними базами даних. Тому у випадку розбіжностей даних, це слугує належною доказовою базою для визнання операцій з перевезення не реальними. У випадку будь яких розбіжностей податківцями це сприймається як документування без фактичного здійснення операцій (див. тут).

Отже, ТТН підтверджує реальність операції перевезення і є одним із додаткових документів здійснення госпоперації (про це говорять й самі податківці у ІПК від 17.04.2019 р. №1637/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Наприклад, у "ЗІР" (підкатегорія 102.02) податківці вважають, що покупець при визначенні фінрезультату до оподаткування відповідно до правил бухобліку не має підстав для врахування вартості послуг з перевезення вантажу при формуванні собівартості придбаних та реалізованих товарів, у разі відсутності товарно-транспортної документації, яка підтверджує отримання таких послуг, у тому числі, ТТН.

ТТН складається Замовником і виписується в кількості не менше чотирьох екземплярів (після набрання чинності наказом Мінінфраструктури №413 у трьох примірниках). Замовник - це вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів. За умовами запитання, замовником є вантажовідправник — постачальник товару. І ця особа засвідчує всі екземпляри ТТН підписом.

У випадку допущеної помилки, вважаємо, що виправити потрібно всі екземпляри складених ТТН. І рекомендуємо це зробити коректурним способом. Згідно з пп. 4.2 Положення №88 неправильний текст або цифри закреслюються і над закресленим надписується правильний текст або цифри. Закреслення здійснюється однією рискою так, аби можна було прочитати виправлене.

Тому з метою прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН платник податків може подати письмові пояснення, а також виправлену ТТН для уникнення ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів, неправильні дані, про які зазначено у помилковій ТТН.

Платник ПДВ має право подати письмові пояснення та копії документів до ДФС в електронній формі протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання (п. 15  Порядку №117). Тому будьте уважними при заповненні товарно-транспортних накладних.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252