• Посилання скопійовано

У ТТН зазначено юрадресу замість адреси пункту розвантаження: чи є це помилкою?

Для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН подано документи, які підтверджують реальність операції. Проте у ТТН вказано юрадресу замість адреси пункту розвантаження. Чи є це помилкою та як її виправити?

Хоча у переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН не має згадки про ТТН, податківці все ж беруть до уваги інформацію із такого документу. Згідно з п. 14 Порядку №117 перелік документів включає, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів. Тому під час перевірок податківці упереджено відносяться щодо зазначеної інформації у товарно-транспортній накладній.

Хоча зауважимо, що ТТН не може вважатися первинним документом для підтвердження послуги перевезення в світлі Закону про бухоблік та ПКУ. Проте цей документ підтверджує реальність операції перевезення і є одним із додаткових документів здійснення госпоперації.

Отже, основним документом на перевезення вантажів є ТТН, форму якої наведено в додатку 7 до Правил №363. Відповідно до п. 11.1 Порядку №363, ТТН може оформлюватися суб’єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7, за умови наявності в ній, зокрема, інформації про пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси.

Податківці здійснюють відпрацювання ризикових контрагентів, фінансово-господарських операції з зазначеними контрагентами, щодо умов перевезення, пунктів навантаження та пунктів доставки, водіїв, які здійснювали перевезення та самих власників транспортних засобів, ІТС «Податковий блок», АІС «Митниця» та іншими наявними базами даних. Тому у випадку розбіжностей даних, це слугує належною доказовою базою для визнання операцій з перевезення не реальними. У випадку будь яких розбіжностей податківцями це сприймається як документування без фактичного здійснення операцій (див. тут).

Отже, ТТН підтверджує реальність операції перевезення і є одним із додаткових документів здійснення госпоперації (про це говорять й самі податківці у ІПК від 17.04.2019 р. №1637/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Наприклад, у "ЗІР" (підкатегорія 102.02) податківці вважають, що покупець при визначенні фінрезультату до оподаткування відповідно до правил бухобліку не має підстав для врахування вартості послуг з перевезення вантажу при формуванні собівартості придбаних та реалізованих товарів, у разі відсутності товарно-транспортної документації, яка підтверджує отримання таких послуг, у тому числі, ТТН.

ТТН складається Замовником і виписується в кількості не менше чотирьох екземплярів (після набрання чинності наказом Мінінфраструктури №413 у трьох примірниках). Замовник - це вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів. За умовами запитання, замовником є вантажовідправник — постачальник товару. І ця особа засвідчує всі екземпляри ТТН підписом.

У випадку допущеної помилки, вважаємо, що виправити потрібно всі екземпляри складених ТТН. І рекомендуємо це зробити коректурним способом. Згідно з пп. 4.2 Положення №88 неправильний текст або цифри закреслюються і над закресленим надписується правильний текст або цифри. Закреслення здійснюється однією рискою так, аби можна було прочитати виправлене.

Тому з метою прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН платник податків може подати письмові пояснення, а також виправлену ТТН для уникнення ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів, неправильні дані, про які зазначено у помилковій ТТН.

Платник ПДВ має право подати письмові пояснення та копії документів до ДФС в електронній формі протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання (п. 15  Порядку №117). Тому будьте уважними при заповненні товарно-транспортних накладних.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202513
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202532
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514