Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Чи може номенклатура у ПН на придбання та продаж товарів відрізнятися?

Чи може підприємство здійснювати облік придбаних у різних постачальників товарів за уніфікованою номенклатурою (без зміни коду УКТ ЗЕД)? Як документально оформити таке групування? Чи може номенклатура у ПН на придбання та продаж товарів відрізнятися (код УКТ ЗЕД не змінюється)?

Номенклатурний облік товарів

Згідно з п. 6 П(С)БО 9 для цілей бухобліку запаси включають товари у вигляд матеріальних цінностей, що  придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого  продажу. Отже, в питанні обліку товарів, підприємство має керуватися положеннями П(С)БО 9.

Зокрема, у п. 7 П(С)БО 9 встановлено, що одиницею бухобліку запасів є їх найменування або однорідна група (вид). Тобто цей пункт надає деяке послаблення щодо обліку оприбуткування товарів за групами, але не відміняє того, що оприбуткований товар повинен відповідати номенклатурі у первинних документах. Тобто, товари, що мають незначні відмінності, що не стосуються їх функціоналу, можуть бути оприбутковані однією групою, але у відповідності до їх назви, зазначеної у первинному документі.

 

Документальне оформлення

У зв’язку із обліком запасів однією групою на підприємстві варто видати розпорядчий документ (наприклад, наказ у вигляді таблиці відповідності найменувань товару як додаток до наказу про облікову політику), в якому можна відобразити та об'єднати в однорідні групи отримані від постачальників товари з різними найменуваннями.

Цей документ, затверджений керівником підприємства, і буде підставою для присвоєння власних найменувань товарам, придбаним у постачальника (про що також варто видавати за кожним таким перейменуванням окремий документ – не обов’язково новий наказ, бо він на підприємстві уже є, а видавати додаток до нього), та підтверджуватиме відповідність товару, найменування якого вказано у прибуткових документах від постачальників, та найменування, зазначеного у видаткових документах.

 

Номенклатура у податкових накладних

У податковій накладній зазначаються обов'язкові реквізити, встановленні в п. 201.1 ПКУ, зокрема:

  • опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
  • код товару згідно з УКТ ЗЕД.

Відповідні вимоги містять пп. 1 та 2 п. 16 Порядку №1307.

При цьому, ДФС в ІПК від 05.07.2018 р. №2979/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що реквізит «опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг» податкової накладної має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг.

Тобто номенклатура, зазначена у податковій накладній, має бути ідентичною до номенклатури, що зазначена у первинних документах, що супроводжуюсь саме подальше постачання таких документів. Водночас, як було зазначено вище, підприємство на власний розсуд може вести облік придбаних запасів (товарів) за групами (запаси в якій мають незначні відмінності в найменуванні).

При цьому, вимоги щодо строгої відповідності номенклатури у ПН на придбання та подальший продаж таких товарів законодавчо не встановлено і за дотриманням однакового коду УКТ ЗЕД у ПН на придбання та продаж негативних наслідків для підприємства не виникне.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податкова накладна

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі