• Посилання скопійовано

Постачання санаторно-курортних послуг потерпілим від нещасного випадку на виробництві: коли виникають ПЗ з ПДВ?

Чи можна постачання послуг з санаторно-курортного лікування потерпілим від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання вважати постачанням з оплатою за рахунок бюджетних коштів, якщо ці кошти надходять від Управління виконавчої дирекції ФСС?

Запитання:

ТОВ укладає тристоронні договори «Про відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання». Сторонами договору є потерпілий від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання (далі – Замовник), Управління виконавчої дирекції ФССУ (далі – Орган Фонду) та Товариство (далі – Виконавець).

Предмет договору – послуги з санаторно-курортного лікування. Згідно з умовами договору, Замовник забезпечується санаторно-курортним лікуванням згідно з постановою ФСС №33. Вартість послуг із санаторно-курортного лікування зазначається окремо в кожному договорі і може включати ПДВ або бути без ПДВ (в залежності від статусу виконавця). Послуги оплачуються Органом Фонду після їх надання, що підтверджується актом, підписаним Замовником. Кошти надходять на поточний рахунок Товариства з поточного рахунку Управління виконавчої дирекції ФСС в ГУДКСУ, який вказаний в Договорі.

1. Чи можна таке постачання послуг з санаторно-курортного лікування вважати постачанням з оплатою за рахунок бюджетних коштів?

2. Яким пунктом ПКУ (187.7 чи 187.1) слід керуватися для визначення дати виникнення ПЗ з ПДВ при наданні послуг з санаторно-курортного лікування?

 

Відповідь:

Дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ

По-перше, у пп. 187.7 ПКУ зазначено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата їх зарахування на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Порядок відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання наведено у додатку 1 до постанови ФСС №33.

Відповідно до п. 2 Порядку №33 відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам в межах граничних розмірів витрат здійснюється виконавчою дирекцією ФСС, управліннями в Автономній Республіці Крим,  містах Києві та Севастополі, відділеннями управлінь виконавчої дирекції ФСС, які мають статус відокремлених підрозділів (якщо положеннями відокремлених підрозділів та/або довіреністю їм надано право на укладання договорів), за рахунок та в межах коштів, передбачених у бюджеті ФСС, кошторисів відповідних Органів Фонду та в межах фінансових можливостей Фонду на ці цілі, шляхом відшкодування вартості санаторно-курортного лікування шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам, з якими укладено відповідні договори.

Орган Фонду відшкодовує санаторно-курортному закладу вартість фактично наданих санаторно-курортних послуг (ліжко-днів) для відповідної категорії потерпілого та супроводжуючої особи (за наявності) після опрацювання Органом Фонду наданих санаторно-курортним закладом документів, зазначених у п. 18 Порядку №33, та підписання акта приймання-передачі наданих послуг з санаторно-курортного лікування (п. 19 Порядку №33).

Згідно з п. 2 ст. 4 Закону №1105 Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

При цьому в п. 4 цієї статті встановлено, що кошти Фонду не включаються до складу Держбюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням.

До коштів Фонду застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Держбюджету України.

Виходячи з викладеного, немає підстав вважати оплату санаторно-курортних послуг за рахунок коштів Фонду бюджетними коштами.

Отже, в ситуації, яка розглядається, норми пп. 187.7 ПКУ не застосовуються. Тому при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН на підставі вимог пп. 187.1 та 201.10 ПКУ.

 

Звільнення від ПДВ операції з продажу путівок на санаторно-курортне лікування на території України для осіб з інвалідністю

Відповідно до пп. 197.1.6 ПКУ звільняється від оподаткування ПДВ постачання реабілітаційних послуг інвалідам, дітям-інвалідам, а також постачання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок на території України фізосіб віком до 18 років, інвалідів, дітей-інвалідів.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1105 потерпілому, який став особою з інвалідністю, періодично, але не рідше одного разу на три роки, а особам з інвалідністю І групи щорічно безоплатно за медичним висновком надається путівка для санаторно-курортного лікування. У разі самостійного придбання путівки її вартість компенсує ФСС у розмірі, встановленому правлінням Фонду. На виконання цієї норми затверджено Порядок №33.

Тому скоріш за все, за умовами запитання Замовник є особою з інвалідністю і операція з надання йому путівки звільняється від оподаткування ПДВ.

Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, також підлягають реєстрації в ЄРПН.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024515
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252