• Посилання скопійовано

Закінчення періоду застосування касового методу: які наслідки з ПДВ?

Згідно з п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ до 1 січня 2019 р. діє касовий метод на постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення, послуги з водопостачання та водовідведення. Як визнавати податкові зобов'язання та ПК з ПДВ при закінченні дії касового методу?

Щодо зупинення застосування касового методу податківці висловилися в ІПК від 21.09.2017 р. №2024/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Зокрема, вони зазначають, що на останній день звітного періоду застосування касового методу податкового обліку, платник ПДВ  повинен нарахувати податкові зобов’язання/сформувати податковий кредит (за операціями, що були здійснені у період застосування ним касового методу), які були не нараховані/не сформовані у зв’язку із застосуванням касового методу.

Також вони зауважують, що «на останній день звітного періоду застосування касового методу податкового обліку платник податку повинен сформувати податковий кредит за товарами/послугами, які були отримані та не сплачені у період застосування касового методу. У разі, якщо такі товари/послуги призначаються для використання/використовуються у неоподатковуваних операціях/негосподарській діяльності, платник податку зобов’язаний за такими товарами/послугами нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ (крім товарів/послуг, придбаних до дати набрання чинності п. 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.  Очевидно, що вони будуть мати таку саму точку зору і щодо п. 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Таким чином, у кінці 2018 року (це можна зробити, зокрема, в останній робочий день року або раніше, в останньому звітному періоді) потрібно:

  • нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг, за якими ще не було отримано оплату від покупців та не було нараховано ПЗ за касовим методом до 31.12.2018 р., скласти податкові накладні та зареєструвати їх в ЄРПН у строки, передбачені п. 201.10 ПКУ;
  • включити до податкового кредиту суми ПДВ за операціями, за якими ще не було здійснено оплату постачальникам та не було визнано право на ПКУ за касовим методом  – на підставі складених ПН та зареєстрованих в ЄРПН у встановленому порядку.

Податкові зобов’язання та податковий кредит, які були визнані до початку застосування касового методу з ПДВ, та які не були оплачені протягом дії касового методу, не коригуються.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Зменшення ПДВ за розблокованим за судом РК
    Яким нормативним документом регулюється порядок зменшення податкового зобов'язання (ПЗ) продавцем на підставі РК на зменшення, розблокованого за рішенням суду? Які податкові наслідки, якщо постачальник включить такий РК до декларації з ПДВ не в періоді розблокування, а в одному з наступних звітних періодів? Наприклад, дата складання та дата подання на реєстрацію РК - лютий 2024 р, дата розблокування - січень 2025 р, зменшили ПЗ в декларації за квітень 2025 р.
    16.07.202511
  • Дата ПН: дата ТТН чи дата фактичної відгрузки?
    Товар завантажено в автомобіль та оформлено ТТН 2-го числа місяця. Фактичний виїзд автомобіля з вантажем відбувся 3-го числа. Яка дата вважається датою відвантаження товару для цілей виписки податкової накладної: дата завантаження (вказана в ТТН) чи дата фізичного вибуття транспорту з території підприємства?
    16.07.202557
  • РК до заблокованої ПН: дії та відповідальність покупця
    Реєстрацію податкової накладної, складеної постачальником на суму помилкової передоплати, зупинено. Після повернення частини коштів він сформував РК до цієї заблокованої ПН. Очікується, що реєстрацію РК також буде зупинено. Який алгоритм дій покупця в цій ситуації? Яка його відповідальність та податкові наслідки?
    16.07.202517
  • Який порядок подання та за якою формою звіту про цільове використання товарів за кодами згідно з УКТЗЕД?
    Звіт про цільове використання товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, подається щокварталу до 20 числа наступного місяця до податкового органу за місцем податкової адреси та митного органу за місцезнаходженням суб’єкта господарювання, у паперовій або е-формі (із використанням КЕП)
    15.07.2025140
  • Код УКТ ЗЕД при продажу вживаного авто
    Підприємство, платник ПДВ, продає вживаний імпортний легковий автомобіль, придбаний раніше у фізичної особи. Як коректно визначити код товару згідно з УКТ ЗЕД для заповнення податкової накладної на цю операцію?
    15.07.202541