• Посилання скопійовано

Яка ставка ПДВ застосовується для міжнародних перевезень?

Юрособа, платник ІІІ групи ЄП та ПДВ, планує здійснювати міжнародні вантажні перевезення. За якою ставкою ПДВ оподатковуються такі операції? Які особливості оподаткування, якщо здійснювати перевезення за прямим договором, та якщо через експедитора?

Відповідно до пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються послуги з  міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Щодо порядку оподаткування ПДВ транспортно-експедиторської діяльності ДПС України свого часу видала УПК №610, яка залишається актуальною і на даний час (додатково див. ІПК від 05.04.2018 р. №1461/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

УПК №610 визначено, що у випадку залучення експедитором до міжнародного перевезення вантажів перевізників чи інших учасників транспортно-експедиторської діяльності, нульова ставка, визначена пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ, застосовується саме такими перевізниками чи іншими учасниками транспортно-експедиторської діяльності та застосовується до операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів по всьому маршруту перевезення вантажів в цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза межами митної території України, за умови, що таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Відповідно до ст. 9 Закону №1955-IV факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.

Такими документами можуть бути:

  • авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);
  • міжнародна автомобільна накладна (CMR);
  • накладна СМГС (накладна УМВС);
  • коносамент (Bill of Lading);
  • накладна ЦІМ (СІМ);
  • вантажна відомість (Cargo Manifest);
  • інші документи, визначені законами України.

Під єдиним міжнародним перевізним документом маються на увазі документи, складені мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту.

Законодавством не передбачено оформлення міжнародного перевезення різними документами, в залежності від відрізка маршруту.

Також необхідно враховувати вимоги п. 189.4 ПКУ, а саме: «при отриманні коштів від замовника чи за датою оформлення документів, що підтверджують факт здійснення міжнародного перевезення для замовника, залежно від того, яка з цих подій відбулася раніше, у експедитора виникає податкове зобов’язання з ПДВ на суму перевезення за ставкою 0 відсотків, якщо перевізник є резидентом - платником ПДВ, та на суму наданих такому замовнику експедиторських послуг за основною ставкою (якщо замовник послуг зареєстрований на території України як суб’єкт господарювання). У випадку, коли перевізник не є резидентом - платником ПДВ, податкові зобов’язання у експедитора на вартість послуг з перевезення не виникають».

 

Висновки:

  1. Послуги з міжнародного перевезення за єдиним міжнародним перевізним документом оподатковуються ПДВ за ставкою 0%.
  2. Право на ставку 0% мають власне перевізники чи інші учасники транспортно-експедиторської діяльності, які надають такі послуги.
  3. Експедиторські послуги оподатковуються за основною ставкою ПДВ 20%.
  4. Експедитор «перевиставляє» замовнику послуги з перевезення за тією ставкою ПДВ, за якою він їх замовив у перевізника, у випадку міжнародних перевезень за єдиним документом - це ставка 0%.

 

Додатково читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що враховується при заповненні графи 4 таблиці 1 додатка 5 до податкової декларації з ПДВ?
    Операції, визначені п. 199.6 ст. 199, п. 26, пп. 4 і 5 п. 32, п. 46 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, враховуються при заповненні гр 4 табл 1 дод 5 «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів / послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д5)»
    Сьогодні 12:4014
  • Окремі аспекти податкових наслідків помилок в призначенні платежу
    Чи підлягають включенню до складу доходів та оподаткуванню ПДВ кошти, отримані за безготівковими розрахунками, якщо у платіжних дорученнях помилково зазначено призначення платежу «оплата за товар», тоді як фактично така операція є отриманням поворотної фінансової допомоги?
    16.02.2026179
  • Покупець виявився платником ПДВ: алгоритм виправлення та штрафні ризики
    Наша компанія здійснила продаж товару контрагенту, вважаючи його неплатником ПДВ (у договорі цей статус не був чітко прописаний, а про зміни нас не повідомили). Ми зареєстрували податкову накладну (ПН) на неплатника з умовним ІПН «100000000000». Через місяць покупець звернувся з вимогою надати йому коректну ПН, оскільки, як з’ясувалося, він є діючим платником ПДВ. Чи зобов'язані ми виправляти помилку, якщо на момент продажу ми не мали цієї інформації? Чи загрожують нам штрафи за несвоєчасну реєстрацію нової ПН, адже граничні строки вже минули?
    13.02.202664
  • Відступлення грошової вимоги за договором факторингу та ПДВ
    Підприємство (Замовник) уклало договір на закупівлю електроенергії у постачальника з умовою оплати за рахунок бюджетних коштів. Постачальник здійснював постачання електроенергії у січні. У лютому постачальник повідомив, що 20 січня укладено договір факторингу, за яким право грошової вимоги за цим договором було відступлено Фактору. При цьому Фактор, за даними реєстру ПДВ, не є платником податку. Які особливості ПДВ для сторін?
    12.02.202632
  • Чи нараховуються ПЗ покупцем, якщо згідно умов договору оплата постачальнику здійснюється третьою особою?
    Одночасно з формуванням ПК покупець нараховує ПЗ з ПДВ на суму, що була включена до ПК на підставі ПН постачальника за операцією з постачання, з використанням механізму, визначеного п. 198.5 ст. 198 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну зведену ПН
    12.02.202628