• Посилання скопійовано

Як визнати податковий кредит з ПДВ при придбанні транспортних квитків?

Підприємство організовує конференції на договірних умовах. Для виконання обов’язків організатора конференції підприємство придбаває транспортні квитки на умовах передплати за них перевізнику. Перевізник не видає податкову накладну на квитки. Як в такому разі скористатися правом на податковий кредит?

Запитання:

Підприємство організовує конференцію (основий вид діяльності) для клієнта (покупця) на умовах передоплати, також за договором в ці послуги входять проживання, харчування та перевезення учасників залізничним транспортом та автобусами до міста, у якому буде відбуватися конференція. Оплата  за залізничні квитки відбулася в серпні 2018 року, а фактично проїзд відбувається у вересні, оригінали квитків підприємство отримало (але їх ще не повернули працівники покупця).

В якому місяці підприємство зможе скористатися податковим кредитом, який формується на основі транспортного квитка, оскільки в касах відповіли, що податкову накладну на колективне перевезення вони не формують: в серпні чи у вересні? Як збільшити реєстраційний ліміт? Що потрібно подати разом з податковою декларацією, щоб не виникало розбіжностей?

 

Відповідь:

По-перше, витрати на придбання транспортних квитків входять до собівартості послуг щодо організації конференції, тому підприємство має право на податковий кредит з ПДВ за такими квитками на загальних підставах.

По-друге,  відповідно до пп. «а» п. 201.11 ПКУ підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, без отримання податкової накладної, також є транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами (див. лист ДФС від 21.12.2017 р. №3098/6/99-95-42-03-15/ІПК).

Відповідно, якщо податкова накладна на транспортні квитки перевізником не складається, то сума податкового кредиту у рядку 10.1 Декларації з ПДВ буде більше, ніж загальна сума зареєстрованих вхідних податкових накладних – на суму ПДВ, зазначену у транспортних квитках. У додатку 5 до Декларації з ПДВ сума ПДВ за квитками відображається за ІПН перевізника, який зазначений у квитках. Подання додаткової інформації до декларації нормами ПКУ не передбачено. 

На ліміт реєстрації податкових накладних підприємства – покупця квитків все це не впливає.

Оскільки все це прямо передбачено нормами ПКУ, то вищевказані норми можна буде навести у відповіді на можливі запити органів ДФСУ щодо такої розбіжності у декларації – у тому випадку, якщо вони будуть.

Оскільки підставою для податкового кредиту є сам транспортний квиток, то, на нашу думку, право на податковий кредит виникає на дату такого квитка, тобто у вересні 2018 р. Разом з цим, можна орієнтуватися на загальне правило дати виникнення права на податковий кредит (п. 198.2 ПКУ): датою  віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
  • дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно з п. 198.2 ПКУ, датою виникнення права на ПКУ в даному випадку буде дата оплати квитків за умови наявності оригіналів придбаних квитків. 

Зважаючи на те, що конкретної норми щодо дати виникнення права на податковий кредит у разі купівлі транспортних квитків ПКУ не містить, а також з врахуванням іншої норми п. 198.2 ПКУ: «Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку», ми вважаємо, що краще обрати обережний варіант та визнати право на податковий кредит у вересні – за датою квитків.

Втім, платник податків має право звернутися до органів ДФСУ за наданням індивідуальної податкової консультації відповідно до ст. 52 ПКУ та отримати від них відповідь на запитання.

Відповідно до п. 53.1 ПКУ не може бути притягнуто до відповідальності, включаючи фінансової (штрафні санкції та/або пеня), платника податків, який діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації, наданої йому у письмовій формі, а також узагальнюючої податкової консультації, за діяння, що містить ознаки податкового правопорушення, зокрема на підставі того, що у подальшому така податкова консультація була змінена або скасована. Ці положення застосовуються до індивідуальної податкової консультації, за умови що вона зареєстрована в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025112
  • В якому розділі Е-кабінету можливо переглянути інформацію, щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено?
    Для отримання інформації щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, платник, може подати запит за кодом форми J/F 1320101 «Запит щодо отримання відомостей з ЄРПН стосовно ПН/РК, реєстрацію яких зупинено», в якому зазначити запитувану інформацію на певну дату
    23.07.2025224
  • Який порядок заповнення таблиці 2.2 додатка 1 (Д1) до податкової декларації з ПДВ?
    Таблиця 2.2 Д1, крім показників рядка «Усього за послугами, отриманими від нерезидента на митній території України», заповнюється у розрізі постачальників та періодів складання ПН, що коригуються, РК або іншого документа, на підставі якого проведено коригування ПК та містить відомості про коригування ПК
    22.07.202546
  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    21.07.2025523
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    21.07.20257392